6 situácií, ktoré vám môžu skomplikovať splácanie hypotéky

Zobrali ste si hypotéku a starostlivo ju každý mesiac splácate? Lenže zrazu sa stane niečo, čo vám zmení od základov život a skomplikuje finančnú situáciu. V našom článku vám neprinášame len šesť situácií, ktoré vám môžu splácanie hypotéky skomplikovať, ale aj to, ako ich zvládnete. Aj keď možno s odretými ušami.

  1. Rozvod

Aj keď sa dohodnete, že jeden z vás si byt nechá, bude naďalej splácať hypotéku a s druhým sa vyrovná, neznamená to, že druhý z manželov nemá žiadny záväzok. Banka musí spoludlžníka z hypotekárneho úveru najskôr vyviazať. O to musia manželia požiadať a ten, ktorému po dohode nehnuteľnosť pripadne, musí preukázať, že má na splácanie dostatočné príjmy. V opačnom prípade sa môže stať, že ak niekoľko rokov po rozvode prestane jeden z manželov hypotéku splácať, banka sa obráti na toho druhého, kto už v tom byte dávno nebýva.

2. Predaj bytu s hypotékou

Pokiaľ máte hypotéku nastavenú tak, že ju môžete kedykoľvek predčasne splatiť alebo sa práve blíži koniec fixácie sadzby, a kupca, ktorý si sám nebude brať úver, máte vyhraté. Inkasovanými peniazmi splatíte dlh. Zvyčajne sa však predávajúci dohodne s kupujúcim, že ten nehnuteľnosť prevezme i s doterajšou hypotékou. Banka si tak preverí jeho schopnosť splácať a odsúhlasí prevzatie hypotéky. Môžeme to prirovnať k refinancovaniu hypotéky, avšak z toho druhého pohľadu.

Ďalšou možnosťou je, že si kupujúci vezme novú hypotéku u ktorejkoľvek banky. Tu je trochu problém pri prevode zástavného práva. zástavné právo sa zapíše na kataster ako druhé v poradí, potom je z novej hypotéky “umorená” tá pôvodná a prvá banka vystaví potvrdenie o zániku pohľadávky. Na katastri vymažú pôvodné zástavné právo a zostane len zástava novej banke.

3. Exekúcia

Máte byt na hypotéku a riadne splácate, aby ste náhodou neprišli o bývanie. Lenže máte aj iný úver, ten sa vám nedarí poriadne splácať a je na vás uvalená exekúcia. Omylom by sme si mohli myslieť, že exekútor nemôže dať do dražby byt, pretože ten vlastne nie je váš, ale banky. Skutočnosť je ale iná. Exekútor byt do dražby môže dať. Nehnuteľnosť je totiž vaša, banka je zástavný veriteľ, a to exekúcii nejako nebráni.

4. Požiar alebo nejaká iná katastrofa                                    

Pri riešení hypotekárneho úveru ste museli nechať nehnuteľnosť poistiť a poistku vinkulovať v prospech banky. V praxi to znamená, že keď byt vyhorí, poisťovňa zaplatí banke a tá si vezme peniaze, ktoré jej ešte dlžíte a zbytok vám dá.

5. Smrť platcu hypotéky

Aj keď ide o veľmi smutnú udalosť, pre platenie hypotéky to nič neznamená. Platiť sa musí ďalej, a to i v priebehu dedičského konania. Pokiaľ boli spoludlžníkmi manželia, bude ďalej platiť pozostalý. Keby jeho príjmy na splácanie nepostačovali, môže banku požiadať napríklad o zníženie mesačných splátok. Pokiaľ platca spoludlžníka nemal, musia sa na ďalšom splácaní dohodnúť dediči. V opačnom prípade hrozia zo strany banky sankcie.

6. Strata zamestnania

Rozhodne nie je najlepším riešením túto skutočnosť tajiť a jednoducho prestať platiť. Rozhovor s bankou bude nepríjemný, ale vďaka nemu predídete väčším problémom. Aj keď sme boli predvídaví a hypotéku ste si poistili, musíte “prežiť” prvých šesť mesiacov, kým poistka začne účinkovať. Môžete sa skúsiť s bankou dohodnúť na odklade splátok, avšak počítajte s tým, že i v takomto prípade budete platiť aspoň úroky.