Agentúra Fitch zlepšila výhľad Poľska na pozitívny

Agentúra Fitch zlepšila výhľad Poľska na pozitívny

Varšava dokázala úspešne odolávať dlhovej kríze v eurozóne a stabilizovala svoj verejný dlh.

Agentúra Fitch zlepšila výhľad Poľska na pozitívny
LONDÝN 21. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch vo štvrtok potvrdila hodnotenie úverovej dôveryhodnosti Poľska a výhľad krajiny zlepšila na pozitívny zo stabilného.

Dlhodobé emisné ratingy (IDR) Poľska v cudzej a domácej mene zostávajú na úrovni A-, resp. A.

Krátkodobý rating krajiny agentúra ponechala na stupni F2 a stropný rating na úrovni AA-.

Revízia výhľadu odráža najmä pokrok pri znižovaní rozpočtového deficitu a verejného dlhu, ako aj vysokú odolnosť poľskej ekonomiky voči krízam.

Deficit poľských verejných financií po roku 2010 klesol o zhruba 4,5 percentuálneho bodu na vlaňajších 3,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Poľsko sa tak v rámci Európskej únie zaradilo medzi krajiny, ktoré konsolidujú svoje verejné financie najrýchlejším tempom.

Varšava tiež stabilizovala svoj verejný dlh, ktorý podľa odhadov agentúry v roku 2014 klesne na 54,5 % HDP po tom, čo v roku 2011 kulminoval na úrovni 56,4 % HDP. Udržateľnosť verejných financií v strednodobom horizonte podporujú aj reformy penzijného systému z roku 2012.

Agentúra Fitch konštatuje, že Poľsko dokázalo úspešne odolávať dlhovej kríze v eurozóne, a to aj napriek silným hospodárskym a finančným väzbám na západnú Európu. Napriek očakávanému spomaleniu v tomto roku má pred sebou Poľsko dobré vyhliadky ďalšieho rastu. Rozpočtový rámci EÚ na roky 2014 až 2020 priznáva Poľsku 105,8 mld. eur, čo pomôže krajine pri odstraňovaní existujúcich nedostatkov v infraštruktúre a podporí šance na dlhodobý rast, konštatuje agentúra.