Ak správne zasiahne prezident, USA by škrtať nemuseli

Ak správne zasiahne prezident, USA by škrtať nemuseli

Dohoda je však v nedohľadne, keďže republikáni demokratov vyzývajú konať, ich návrhy však odmietajú.

Ak správne zasiahne prezident, USA by škrtať nemuseli
WASHINGTON 14. februára (WEBNOVINY) – Automatickým škrtom v rozpočte Spojených štátov amerických sa dá zabrániť, ak prezident Barack Obama urýchlene príde s alternatívou. Vyhlásil to v stredu vrcholný predstaviteľ republikánov v americkom Kongrese John Boehner. Reagoval tak na vyhlásenie svojho kolegu v Senáte, podľa ktorého škrty nastanú presne podľa plánu 1. marca.

Boehner tvrdí, že je na prezidentovi a predstaviteľoch jeho Demokratickej strany v Senáte, aby konali rýchlo. "Naplánované škrty nie sú správny krok. Pristupujú k štátnym výdavkom ako sekáčik na mäso. Dúfam, že sa to nestane. Je však rad na prezidentovi a demokratoch v Senáte, aby nám ukázali svoj plán a tento drastický rozpočtový krok zastavili," vyhlásil Boehner na tlačovej konferencii.

Demokrati už pracujú na návrhu plánu, ktorý kombinuje vyššie daňové výnosy so šetrením na výdavkovej strane rozpočtu. Republikáni však tvrdia, že štátny deficit by sa mal znížiť bez ďalšieho zvyšovania daní a plán pravdepodobne zablokujú.

Automatické škrty americký parlament schválil ešte v auguste 2011 v rámci spoločného návrhu politických strán na zníženie deficitu. Šetrenie sa má rovnomerne rozdeliť medzi vojenské a sociálne programy, pričom za 7 mesiacov od jeho marcového začiatku do konca roka by sa takto mohlo ušetriť 85 mld. USD.

Rozpočtové škrty sú tak drastické, že podľa pôvodného plánu mali byť dostatočnou motiváciou pre politikov na to, aby prišli s lepším a premyslenejším riešením štátneho deficitu. Demokrati sa však zatiaľ s republikánmi na náhradnom pláne nedohodli.