Aké druhy pôžičiek rozlišujeme?

Aké druhy pôžičiek rozlišujeme?

V dnešnom kapitalistickom svete existuje obrovské množstvo rôznych pôžičiek a môžeme ich členiť podľa mnohých kritérií. Každá skupina má svoje špecifiká, svoje výhody, nevýhody a hodí sa na rôzne účely. Všetko závisí od situácie na čo pôžičku potrebujeme a v akej sme momentálnej situácii. V dnešnom článku si stručne opíšeme, aké typy pôžičiek existujú.

Bankové a nebankové

Z hľadiska poskytovateľov rozlišujeme dve skupiny pôžičiek. A to bankové spoločnosti, poskytujúce bankové pôžičky a nebankové finančné spoločnosti, kde sú pôžičky poskytované z vlastných či mimobankových zdrojov. Bankové pôžičky sú výhodnejšie, no ťažšie dostupné kvôli prísnym pravidlám a podmienkam. Nebankové pôžičky sú oveľa tolerantnejšie a pôžičku má šancu získať takmer každý, avšak sú väčšinou drahšie.

Účelové a neúčelové

Z hľadiska účelu sa delia na účelové a neúčelové. Účelové pôžičky sú vydávané na konkrétny účel – nákup tovaru, služieb či nehnuteľností. Výhodou účelovej pôžičky je väčšinou výrazne nižší úrok ako pri pôžičke neúčelovej. Banky alebo finančné inštitúcie vydávajúce účelové pôžičky však vyžadujú od klienta doklad, že peniaze boli využité výhrade na účel, na ktorý boli požičané.

Krátkodobé a dlhodobé

Z hľadiska času rozlišujeme tieto typy pôžičiek. Krátkodobé pôžičky sú s dobou splatnosti do jedného roka. Najčastejšie ide o pôžičku na letnú dovolenku, na nový bicykel alebo len na pokrytie krátkodobého výkyvu v rozpočte domácnosti. Krátkodobé pôžičky sú zaťažené vyššími úrokmi. Dlhodobé pôžičky sú s dobou splatnosti dlhšou ako 5 rokov. Asi najčastejšou dlhodobou pôžičkou je hypotéka na nákup alebo opravu nehnuteľnosti. Pre tento typ pôžičky je typická nízka úroková sadzba.

Ktorú z tých pôžičiek si vziať? Najlepšie žiadnu. No život prináša situácie, keď je pôžička jednoducho potrebná, keď je jedinou možnosťou.