Aké investovanie sa dnes naozaj oplatí?

Aké investovanie sa dnes naozaj oplatí?

Zatiaľ čo sa niekto bije do hrude a hlása, že investovanie je nebezpečné a rizikové, iní by najradšej investovali do všetkého a stále. Kto má pravdu? Dovolíme si tvrdiť, že tak trochu obaja. Investovať môže byť často oveľa ťažšie ako sa na prvý pohľad zdá a rozhodujúce je najmä to, ako a kam chcete investovať a čo si od svojej investície sľubujete.

Do čo môžem investovať?
Pokiaľ máte k dispozícii dostatočnú hotovosť, možností máte hneď niekoľko:

1. bankový vklad
Najbežnejší spôsob investície je klasický sporiaci účet, do ktorého si môžete peniaze ľahko nasporiť a kedykoľvek ich podľa potreby vyberať a ďalej investovať. Ďalšou možnosťou je vytvorenie viacerých termínovaných vkladov s rôznou dobou viazanosti. Viazanosť bude končiť rozdielne a tak môžete v rôznych intervaloch investovať.

2. podielový fond
Podielové fondy sú často kritizované, ale netreba všetky hádzať do jedného vreca. Sú fondy, ktoré sú lacné, potom drahšie a nakoniec aj skutočne predražené fondy. Najlepšie urobíte, ak sa tým najdrahším vyhnete. Keď sa pozrieme na investovanie do podielových fondov, ľahko zistíme, že sa najviac oplatia pri menších pravidelných investíciách- teda vtedy, ak v tom chcete pokračovať dlhodobejšie.

3. akcie
Pri investovaní do akcií platí jednoduché pravidlo- investuj do toho, čo poznáš. Pred akýmkoľvek investovaním je potrebné mať prehľad a vyznať sa. Nebudeme sa predsa zbytočne rútiť kamsi do neznáma. Naučte sa čítať akcie a predvídať, ktoré budú stúpať. Jedným zo spôsoboch je využiť dobrý screener akcií. (screener je nástroj bez ktorého sa žiadny investor už dnes nezaobíde) Ak sa spoliehate sami na seba a vlastnú hlavu, mali by ste dokonalo pracovať s číslami. Zamerajte sa na správy o zisku danej spoločnosti a na to, v čom sa jej darilo najviac. Takisto nepodceňujte správy od analytikov, ktorý vedia tiež poskytnúť slušný prehľad o aktuálnom vývoji.

4. dlhopisy
Dlhopisy sú vo všeobecnosti menej rizikové ako napr. akcie. Otázkou však je, do ktorých dlhopisov sa oplatí investovať. Z logického uvažovania vyplýva, že dlhopisy s dlhšou maturitou (dobou splatnosti), napr. 20, či 30 rokov, budú dosahovať v priemere vyššie zhodnotenia pre investorov ako dlhopisy s maturitou napr. do 5 rokov. Prečo? Pretože neistota toho, čo sa stane o 30 rokov je o mnoho väčšia ako tá o 5 rokov.

5. nehnuteľnosti
Investovanie do nehnuteľností sa považuje za jeden z najlukratívnejších spôsobov ako sa finančne zabezpečiť.
Tu je pár tipov ako na to:

  • Získajte maximum informácii.
  • Hľadajte nielen zaujímavé, ale najmä výhodné kúpne príležitosti.
  • Z dlhodobého hľadiska sa oplatí kúpa menšieho bytu.
  • Pozor na financovanie úverom.