Ako (ne)naletieť realitnému maklérovi

Ako (ne)naletieť realitnému maklérovi
Ak sa na trhu s nehnuteľnosťami vôbec nevyznáte, s veľkou pravdepodobnosťou využijete služby realitného makléra? Sú služby realitného makléra výhodou, alebo nie? Nevýhodou môže byť, ak realitný maklér nekoná čestne a snaží sa nás podviesť. Ako viete odhaliť zlého, alebo nepravého realitného makléra, keď na prvom stretnutí by nám dokázal dať aj modré z neba? A ako naopak spoznáte toho dobrého? Poradíme vám v tomto článku.

Aká je náplň práce realitného makléra?

Práca realitného makléra je veľmi náročná, rozmanitá a pri troche šťastia aj veľmi zisková pracovná činnosť. Realitný maklér má za úlohu vyhľadať vhodné nehnuteľnosti, vystaviť na ne ponuku, vyhľadať vhodnú klientelu, dohodnúť podmienky predaja alebo prenájmu s budúcim majiteľom.

Ako si vybrať toho správneho realitného makléra?

Návod ako nájsť toho najlepšieho realitného makléra vám dať nevieme. Vieme vám však poradiť ako spoznáte dobrého a zlého realitného makléra. Realitného makléra môžete osloviť prostredníctvom internetu, lepšou voľbou však je vyhľadať ho priamo v okolí vášho bydliska, alebo lokality, v ktorej chcete nehnuteľnosť kúpiť. Aby tak mal čo najlepšie znalosti o mestskej časti, alebo o meste v ktorom sa byt chystáte kúpiť.

Realitná kancelária, áno, alebo nie?

Takmer vo všetkých väčších mestách sa nachádzajú realitné kancelárie, v ktorých sídlia realitní makléri. Pri výbere vhodného realitného makléra nezáväzne navštívte čo najviac realitných kancelárií, už z prvých desiatich musieť pôsobenia v budove si ľahko môžete vytvoriť názor.

Ako spoznať toho “pravého”?

Poctivý realitný maklér by vám mal venovať čo najviac času a zodpovedať vám na všetky otázky ku vašej spokojnosti bez žiadnych otálačiek a iných výhovoriek. Z jeho odpovedí môžete veľmi ľahko vyčítať, či sú pravdivé alebo nie, či pri odpovediach váha, alebo či sa odpovediam vyhýba.

Pripravte si vopred menný zoznam otázok a potom ich jednoducho realitnému maklérovi prečítajte. Rozhodne spísaný zoznam otázok nie je žiadnou hanbou, naopak v prípade nepripravenosti vás môže realitný maklér len a len oklamať.

,,Dva krát čítaj a raz podpíš!”

Prvým výstražným znamením je prípad, kedy si maklér nechce alebo nemá čas nehnuteľnosť prezrieť, ale stanovuje vám cenu. Ak narazíte na takého realitného makléra, určite od jeho služieb, alebo služieb jeho realitnej kancelárie ruky preč. Nie je možné, aby vám ktokoľvek odhadol cenu nehnuteľnosti na základe jednoduchého telefonického alebo písomného vyjadrenia.

Nedôverujte mu, ak na vaše otázky neodpovedá jasne, zrozumiteľne alebo konkrétne. Nesolídnych maklér sa väčšinou podrobným otázkam snažia vyhýbať alebo odvracať téma na inú reč.

A pozorný budte najmä pri akomkoľvek podpisovaní!