Ako sporiť výhodne

Sporenie, teda odkladanie peňazí na horšie časy, nepredvídané situácie, štúdium, svadbu, kúpu domu, bytu či auta, sa považuje za vynikajúci spôsob ako rozdeliť dnešné príjmy na súčasnú a aj budúcu spotrebu. Tých, ktorí sporia by iste pochválili ekonómovia, ktorí úspory považujú za najluxusnejší statok v ekonómii. Radosť by z nich mali i ich rodičia či starí rodičia, veď ako hovorí stará ľudová múdrosť –„ Kto šetrí, má za tri.“

purse-503959_960_720

Mnohé bankové aj nebankové spoločnosti či finanční poradcovia ponúkajú v dnešnej dobe mnohé atraktívne sporiace účty a presviedčajú svojich klientov, že práve sporenie, ktoré im ponúkajú oni, je to najsprávnejšie a najvýhodnejšie sporenie.

Výhodné sporenie dnes predstavuje sporenie prostredníctvom dvoch základných typov sporiacich produktov, a to sporiaceho účtu a termínované vkladu. Oba typy sporiacich účtov majú svojich priaznivcov aj odporcov, pričom skutočná výhodnosť respektíve nevýhodnosť spočíva v tom, ako vyhodnotíme podmienky sporenia prostredníctvom nich.

Sporiaci účet predstavuje bankový produkt, vďaka ktorému si klient banky môže sporiť prostredníctvom trvalého príkazu alebo nepravidelne, na základe svojich aktuálnych možností. Termínovaný účet taktiež predstavuje zhodnotenie finančných prostriedkov, avšak ide o jednorazový vklad, nie o pravidelné sporenie. Termínovaný účet úročí vaše peniaze vyššou úrokovou sadzbou ako sporiaci účet, za cenu, že s peniazmi nebudete môcť určitú dobu disponovať.

Každý klient musí individuálne posúdiť, ktorý sporiaci produkt pre neho predstavuje výhodné sporenie. Výhodami sporiaceho účtu je založenie, vedenie i výpisy z účtu zdarma. Kladne sa hodnotí aj možnosť inteligentného sporenia, nízka rizikovosť a vyšší úrok, ako v prípade bežného účtu. Medzi  prednosti termínovaného účtu patrí vyššie úročenie, garantovaná výška úrokovej sadzby či časovo nenáročná správa termínovaného vkladu.