Ako využiť hypotéku pre mladých najlepšie

Ako využiť hypotéku pre mladých najlepšie

Ako som využil hypotéku pre mladých v najlepšom čase

Štátny príspevok v rámci hypotéky pre mladých je jedna z mála situácií, kedy vám štát bude platiť a nie naopak. Podmienky na získanie hypotéky a ceny nehnuteľností sa bohužiaľ zhoršili, no príspevok stále platí.

Presne pred dvoma rokmi som kúpil dvojizbový byt v tehlovej bytovke takmer v centre Košíc. Nie som žiadny realitný ani ekonomický expert, ale myslím si, že som mal šťastie. Vystihol som absolútne cenové dno a uvoľnenú úverovú politiku.

Nechajte to na poradcu

Mám vlastného finančného poradcu, ktorý sa mi prakticky o to celé postaral. Viem, čo si asi väčšina ľudí o finančných poradcoch myslí. Rozhoduje však charakter a profesionalita. Ten môj, je navyše aj mojím dobrým známym. Nikoho nemusí presviedčať, ani skúšať žiadne lacné predajné techniky. Ku svojim klientom je úprimný a oni sa mu ozývajú sami. Našiel mi zopár pre mňa najvhodnejších úverových ponúk, z ktorých sme nakoniec vybrali jednu. Poriešil za mňa všetky potrebné formality a ja som len hodil svoj podpis. Preto moja rada znie, zverte sa človeku, ktorý sa tomu naozaj rozumie a jeho úmysly sú vo váš prospech. Ušetríte si peniaze a čas.

Ceny bytov rapídne rastú

Chcel som hypotéku takmer v plnej výške bytu, ktorý stál 57 000 €. Už len tá suma je skvelá, keď to porovnám s cenami v súčasnosti. Mimochodom, moja kamarátka kupovala pred mesiacom byt v rovnakej lokalite, v podstate o dva bloky ďalej. A cena? Je to 69 000 €. Za dva roky totožný byt stúpol na cene o 12 000 €. Je tomu až ťažké uveriť. Ak by som teraz predal svoj byt, zarobím 12 000 €. Ako vravím, mal som šťastie.

Z ekonomického hľadiska, ceny nehnuteľností rastú z dôvodu nízkych úrokových sadzieb a uvoľnenej úverovej politiky. Tú predstavujú 100 % hypotéky (100 % z ceny nehnuteľnosti) a poskytovanie úverov aj nižším príjmovým skupinám. Dopyt po bytoch rastie, a tak rastie ich cena.

Moja hypotéka a prémia v číslach

Čo sa týka samotného úveru, zobral som hypotéku v sume 55 000 € na 30 rokov, s mesačnou splátkou 245 €. Štátna prémia z tejto sumy predstavuje 70 €. 47 € posiela štát a zvyšných 26 € banka. Čiže trvalým príkazom odošlem 245 € a za pár dní dostanem 70 €. Splátka teda činí len 175 €. V tomto období banky ešte v veľkou obľubou poskytovali 100 % hypotéky. Dnes sa tomu už zdráhajú. Po novom podľa zákona, môžu banky poskytovať len 15 % takýchto úverov. V roku 2017 sa hovorí, že to bude len 10 %.

Ak máte úspory, pouvažujte, či je výhodne ich využiť

V skutočnosti som ani nemusel brať 100 % hypotéku, pretože mám zainvestovaných zhruba 11 000 €. Beriem to ako rezervu, ak by sa niečo stalo. Navyše, pravidelne sporiť by mal každý. Asi ste prekvapený, prečo som ich nepoužil a nezobral tak nižší úver, dôvod je ale jednoduchý. Pravidelný ročný výnos mám vyšší ako úrok z hypotéky. Druhým dôvodom je spomínaná rezerva.