Aký je rozdiel medzi refinancovaním a konsolidáciou hypotéky či pôžičky?

Aký je rozdiel medzi refinancovaním a konsolidáciou hypotéky či pôžičky?

Konsolidácia a refinancovanie sú medzi ľuďmi stále obľúbenejšie. Na prvý pohľad môžete povedať, že ide o identické produkty, kedy starú pôžičku či hypotéku nahradíte novou. V skutočnosti sa od seba líšia, a to dosť výrazne. V dnešnom článku si povieme aký je medzi nimi rozdiel.

Refinancovanie

Jednoducho povedané, refinancovanie hypotéky znamená prevedenie existujúceho úveru k inej banke, ktorá ponúkne výhodnejšiu úrokovú sadzbu a lepšie podmienky pre splácanie. Najviac a najčastejšie sa hovorí o refinancovaní hypoték, ale veľmi výhodné ponuky sú aj na refinancovanie všetkých typov úverov – účelových aj neúčelových.

Konsolidácia

Konsolidácia je ideálna pre zákazníkov, ktorí majú viac pôžičiek. Konsolidáciou sa ich pôžičky zlúčia do jedinej splátky. Vďaka zlúčeniu pôžičiek ušetríte na poplatkoch, ale aj uľavíte peňaženke, pretože sa vám znížia splátky, no predĺži sa doba splatnosti. Často sa môžete vďaka konsolidácii vyhnúť dlhovej pasci, ak vám hrozí, že nestihnete splácať svoje záväzky včas kvôli chorobe či zníženiu príjmov.

Rozdiel

Pri refinancovaní si prevádzate iba jeden úver, pri konsolidácii ide o zlúčenie niekoľkých rôznych úverových produktov do jedného.

Pomôžte si online kalkulačkou

Pre výber vhodného produktu refinancovania či konsolidácie si môžete pomôcť špeciálnou kalkulačkou. Na internete ich nájdete kopec. Zadajte výšku svojho dlhu, koľko je potrebné doplatiť a na základe týchto dát vám kalkulačka prepočíta novú mesačnú splátku a hneď viete, či je konsolidácia alebo refinancovanie vhodné aj vo vašom prípade.