Bank of Cyprus zatvorí pobočky v Rumunsku

Bank of Cyprus zatvorí pobočky v Rumunsku

Klienti balkánskej krajiny neutrpia po predaji cyperských pobočiek žiadne straty z vkladov.

Bank of Cyprus zatvorí pobočky v Rumunsku
BUKUREŠŤ 2. apríla (WEBNOVINY) – Najväčšia cyperská banka Bank of Cyprus zatvorí na týždeň svoje pobočky v Rumunsku.

V rámci svojej reorganizácie dohodnutej v úverovom programe so zahraničnými veriteľmi totiž hľadá kupcov pre svoje rumunské operácie.

Bank of Cyprus v pondelok informovala, že cyperská centrálna banka rozhodla pozastaviť prevádzku vo všetkých štrnástich pobočkách banky v Rumunsku, aby sa preskúmala možnosť ich predaja. Do opätovného otvorenia pobočiek môžu klienti využiť sieť bankomatov.

"Rokujeme s nimi o dobrom riešení s cieľom ochrániť klientov v rumunských pobočkách cyperskej banky. Bank of Cyprus očakáva, že zastavením prevádzky v Rumunsku na týždeň sa jej podarí nájsť kupujúceho pre svoje rumunské operácie. Kupujúci prevezme všetky jej aktivity, vrátane vkladov,“ uviedla rumunská centrálna banka pre agentúru Reuters.

Odporúčame:

Špeciálna komisia preskúma cyperských politikov a ich účty

Voči cyperskej kríze nie je imúnne ani Slovensko

Cyprus nemá v úmysle opustiť eurozónu, experimentom sa vyhne

Prezident Cypru si škrtol štvrtinu z platu, banky otvorili

Klienti tejto balkánskej krajiny neutrpia po predaji pobočiek žiadne straty z ich vkladov, povedal poradca guvernéra rumunskej centrálnej banky Adrian Vasilescu.

V Rumunsku podnikajú dve cyperské banky, Bank of Cyprus a Marfin, dcéra Popular Bank of Cyprus, ktorá je tiež známa pod menom Laiki. Spolu kontrolujú menej ako 1,3 % aktív bankového systému tejto balkánskej krajiny.

Cyprus zastavil obchodovanie s akciami dvoch najväčších bánk

Cyperská burza v utorok s účinnosťou do 15. apríla zastavila obchodovanie s akciami spoločností Bank of Cyprus a Cyprus Popular Bank (CPB).

Opatrenie má chrániť záujmy akcionárov. Na základe medzinárodnej dohody o finančnej pomoci sa druhá najväčšia banka v krajine CPB rozdelí na takzvanú "dobrú" a zlú "banku".

Jej kvalitné aktíva preberie najväčší úverový ústav v krajine, Bank of Cyprus. Veľkí klienti Bank of Cyprus dostanú výmenou za 37,5 % hodnoty svojich nepoistených vkladov akcie banky.