Čechov trápi nezamestnanosť, najvyššia od rozpadu federácie

Čechov trápi nezamestnanosť, najvyššia od rozpadu federácie

Podľa starej metodiky ministerstva práce sa miera nezamestnanosti v Českej republike v januári dostala na dvojcifernú úroveň.

202486_f520-150x150
PRAHA 8. februára (WEBNOVINY) – Česká republika mala v januári najvyššiu mieru nezamestnanosti v novodobej histórii krajiny.

Podľa starej metodiky ministerstva práce sa dostala na úroveň 10,1 %, teda najvyššie od rozdelenia Československa v roku 1993. Vyplýva to z vyjadrení analytikov, ktorých oslovila v piatok agentúra Reuters.

Česká ekonomika prestala rásť v polovici roka 2011 a má za sebou najdlhšie obdobie stagnácie za posledných 15 rokov. K utlmeniu aktivity v hospodárstve prispievajú aj úsporné opatrenia a zvyšovanie daní, ktoré presadila vláda premiéra Petra Nečasa.

Podľa novej metodológie používanej od januára nezamestnanosť vzrástla najvyššie od začiatku záznamov v roku 2005 na 8 % z decembrových 7,4 %. Ministerstvo práce v piatok neuviedlo, akú úroveň by nezamestnanosť dosiahla podľa starej metodiky, analytici českých komerčných bánk však podľa agentúry Reuters odhadli, že by vzrástla na 10,1 %.