Ceny pohonných látok v EÚ nevídane klesli

Ceny pohonných látok v EÚ nevídane klesli

V niektorých krajinách EÚ mali benzíny, nafta i LPG zlacnieť aj o viac ako desať centov na liter.

Ceny pohonných látok v EÚ nevídane klesli
BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Ceny nafty i benzínov v krajinách Európskej únie (EÚ) klesli. Benzín za týždeň zlacnel v priemere o štyri centy, nafta o šesť centov.

Informoval o tom Tomáš Novotný z portálu auto.sme.sk. "Pokles cien, ktorý vyplýva z aktuálnych údajov Európskej únie, sa zdá byť priam neuveriteľný. Najmä, ak si porovnáme vývoj cien pohonných látok na Slovensku s tým, čo uvádzajú aktuálne štatistiky Európskej únie," konštatuje Novotný.

Ako pokračoval, kým na Slovensku priemerné ceny benzínov narástli o dva centy na liter, podľa európskych štatistík to bolo až o viac ako 4,5 centu na liter. Rovnako, kým nafta u nás zdražela v priemere o 1,5 centu na liter, EÚ na Slovensku zaznamenala naopak asi jednocentový pokles.

Ceny benzínov klesli celkovo v 21 štátoch, nafta v 22 krajinách. Zdraženie benzínu pocítilo šesť krajín, nárast cien nafty zase päť štátov. Zmeny cien pohonných látok sú podľa Novotného nevídané, niekde totiž klesali aj o viac ako desať centov na liter.

Benzín najvýraznejšie zlacnel na Cypre o 0,138 eur na liter a v Slovinsku o 0,135 eur na liter, pričom EÚ zaznamenala viac ako desaťcentový pokles cien aj v ďalších troch krajinách. Cena nafty najviac poklesla vo Švédsku o 0,130 eur na liter a v Bulharsku o 0,128 eur na liter. O viac ako desať centov na liter nafta zlacnela aj v Španielsku, na Cypre, v Slovinsku, v Estónsku a v Holandsku.

Únia zaznamenala najzreteľnejšie zdraženie benzínov v Írsku o 0,072 eur na liter a vo Veľkej Británii o 0,050 eur na liter. Nafta najvýraznejšie zdražela v Grécku o 0,063 eur na liter a v Írsku o 0,038 eur na liter.

Zvláštny pokles cien podľa Novotného neobišiel ani LPG. Najviac zníženie ceny pocítili v Belgicku o 0,135 eur na liter a v Bulharsku o 0,132 eur na liter. Skvapalnený propán-bután zase najvýraznejšie zdražel v Portugalsku o 0,027 eur na liter a v Estónsku o 0,020 eur na liter.

"Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 4,1 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššia o 2,5 centu za liter," uviedol Novotný. Slovensko je v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch Európskej únie na 16. mieste, v rebríčku najnižších cien nafty zase na 17. priečke.