Ceny priemyselných výrobcov v januári vzrástli

Ceny priemyselných výrobcov v januári vzrástli

Ceny priemyselných výrobcov vykázali v prvom tohtoročnom mesiaci v úhrne rovnaký medziročný nárast ako v závere vlaňajška.

Ceny priemyselných výrobcov v januári vzrástli
BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Ceny vo výrobnej sfére rástli v úvode tohto roka rovnakým tempom ako v závere vlaňajška.

Podľa údajov Štatistického úradu SR vzrástli ceny priemyselných výrobcov v úhrne v januári o 2 %, čo bol rovnaký medziročný rast ako v decembri 2012. V medzimesačnom porovnaní vzrástli v prvom mesiaci priemyselné ceny v úhrne o 0,3 %, kým v závere vlaňajška vykázali 0,3-percentný pokles.

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko v januári 2013 oproti decembru 2012 vzrástli o 0,4 %. Podľa štatistikov sa pod to podpísal nárast cien dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 1,3 %. Naopak klesli ceny ťažby a dobývania o 1,7 %, ceny dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb sa znížili o 0,2 % a ceny priemyselnej výroby poklesli o 0,1 %.

V medziročnom porovnaní vzrástli v januári ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh o 3,1 %. Zvýšili sa ceny dodávky vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 5,1 %, ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu stúpli o 5 % a ceny ťažby a dobývania, ako aj ceny priemyselnej výroby vzrástli zhodne o 1,6 %.

Ceny priemyselných výrobcov pre export v januári 2013 oproti decembru 2012 vzrástli o 0,1 %. Podpísali sa pod to vyššie ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 0,2 %, pričom ceny priemyselnej výroby sa zvýšili o 0,1 %.

Klesli naopak ceny vody, čistenia, odvodu, odpadov a služieb o 1,4 % a nezmenili sa ceny ťažby a dobývania. V medziročnom porovnaní sa exportné ceny v januári zvýšili o 1,4 %. "Vzrástli ceny dodávky elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 17 %, ťažby a dobývania o 0,8 %, priemyselnej výroby o 0,7 %," informuje štatistický úrad.