Ceny rástli pomalšie, najviac zdraželi potraviny

Ceny rástli pomalšie, najviac zdraželi potraviny

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien síce spomalilo, v januári oproti decembru však ceny stúpli o 0,6 %.

Ceny rástli pomalšie, najviac zdraželi potraviny
BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Tempo rastu spotrebiteľských cien sa v úvode tohto roka spomalilo.

Ako informoval Štatistický úrad SR, inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien dosiahla v januári 2,4 %, kým v decembri boli ceny vyššie o 3,2 %. Medzimesačne sa však spotrebiteľské ceny v januári oproti decembru zvýšili o 0,6 %.

Na medziročnej báze najvýraznejšie vzrástli ceny za vzdelávanie o 6,3 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 5,9 % a zdravie o 4,8 %.

Zdraželi aj alkoholické nápoje a tabak o 4 %, rozličné tovary a služby o 3,8 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 3,1 %, rekreácia a kultúra o 2,3 %, odevy a obuv a poštové a telekomunikačné služby zhodne o 1,3 %. Medziročne stúpli aj ceny dopravy o 0,8 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,7 % a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,2 %.

Medzimesačne v januári v porovnaní s decembrom vzrástli ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje o 2,1 %, rozličné tovary a služby o 1 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,6 %. Ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu, poštové a telekomunikačné služby, rekreáciu a kultúru a vzdelávanie vzrástli zhodne o 0,4 %, doprava a hotely, kaviarne a reštaurácie zdraželi o 0,2 %. Klesli ceny odevov a obuvi o 1,5 % a zdravia o 0,3 %.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v decembri spomalila z decembrových 3 % na 2,8 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, taktiež spomalila z decembrových 2,3 % na 2 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia 0,6 % a čistá inflácia 0,2 %.

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %.