Ceny ropy oslabili, zlato zdraželo

Ceny ropy oslabili, zlato zdraželo

Cyprus sa snažil získať dostatok peňazí, aby splnil predpoklady pre poskytnutie zahraničnej núdzovej pomoci a vyhol sa kolapsu bánk. To oživilo obavy o výhľad dopytu po rope v Európe.

Ceny ropy oslabili, zlato zdraželo
NEW YORK 22. marca (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok oslabili o viac ako o 1 %. Cyprus sa totiž namáhavo snažil získať dostatok peňazí, aby splnil predpoklady pre poskytnutie zahraničnej núdzovej pomoci a vyhol sa kolapsu bánk.

To oživilo obavy o výhľad dopytu po rope v Európe. Obavy o situáciu v Európe posilnila aj správa, podľa ktorej ekonomická aktivita v eurozóne v marci opäť oslabila.

Májové dodávky londýnskej ropy Brent zlacneli o 1,15 % na 107,47 USD za barel. Cena májových dodávok ľahkej americkej ropy klesla o 1,12 % na 92,45 USD za barel.

Cena zlata stúpla na takmer mesačné maximum. Investori ho totiž nakupovali ako bezpečné aktívum po tom, ako Európska únia dala Cypru ultimátum na získanie miliárd eur, ktoré potrebuje na uzatvorenie dohody o núdzovej pomoci.

Spotová cena žltého kovu sa vyšplhala až na 1 616,36 USD za uncu, čiže najvyššie od 26. februára. O 18:10 GMT bola na úrovni 1 615,35 USD za uncu, čiže oproti predošlému dňu vyššie o 0,6 %.

Aprílové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zdraželi o 6,30 USD na 1 613,80 USD za uncu.