Česká centrálna banka ponechala úroky v blízkosti nuly

Česká centrálna banka ponechala úroky v blízkosti nuly

Kľúčovú dvojtýždňovú repo sadzbu centrálna banka krajiny ponechala na úrovni 0,05 percenta, na ktorú ju znížila v novembri.

Česká centrálna banka ponechala úroky v blízkosti nuly
PRAHA 28. marca (WEBNOVINY) – Česká centrálna banka svoju kľúčovú úrokovú sadzbu vo štvrtok ponechala na nezmenenej úrovni v blízkosti nuly.

Banka uviedla, že jej rada guvernérov o ponechaní dvojtýždňovej repo sadzby vo výške 0,05 % rozhodla jednomyseľne.

Po tom, ako svoju kľúčovú sadzbu na 0,05 % znížila v novembri, Česká národní banka (ČNB) uviedla, že nemôže ísť nižšie a začne predávať koruny, ak bude opäť potrebovať uvoľniť menovú politiku s cieľom odvrátiť deflačné tlaky.

Česká republika sa snaží dostať z najdlhšej recesie za dve desaťročia. Inflácia sa nachádza pod úrovňou, ktorá je podľa centrálnej banky želateľnou, keďže spotrebu postihujú úsporné opatrenia stredopravicovej vlády v oblasti rozpočtu. ČNB konštatovala, že bude úrokové sadzby držať na dne dlhšie obdobie, kým nespozoruje významné inflačné tlaky.

Vo februári inflácia v ČR spomalila na úroveň 1,7 %. Už druhý mesiac tak bola pod želanou úrovňou. Február pritom bol už štvrtý mesiac v rade, v ktorom skutočná inflácia bola nižšia v porovnaní s prognózou centrálnej banky.