ČNB bude asi intervenovať na trhu, aby oslabila korunu

ČNB bude asi intervenovať na trhu, aby oslabila korunu

Česká ekonomika zostáva v najdlhšej recesii v histórii záznamov a centrálna banka už viackrát uviedla, že môže intervenovať na devízovom trhu a oslabiť českú korunu.

ČNB bude asi intervenovať na trhu, aby oslabila korunu
PRAHA 4. marca (WEBNOVINY) – Česká národná banka (ČNB) bude pravdepodobne musieť v druhej polovici tohto roka intervenovať na devízovom trhu, aby oslabila českú korunu.

Išlo by tak o súčasť ďalšieho uvoľňovania menovej politiky. V pondelok to povedal guvernér ČNB Miroslav Singer. "Z nášho pohľadu na tohtoročný vývoj vyplýva, že budeme pravdepodobne niekedy v druhej polovici roka potrebovať intervenciu voči výmennému kurzu koruny,“ povedal Singer v rozhovore pre týždenník Euro.

Česká ekonomika zostáva v najdlhšej recesii v histórii záznamov a centrálna banka už viackrát uviedla, že môže intervenovať na devízovom trhu, aby oslabila českú korunu, keďže úrokové sadzby už znížila technicky na nulu. "O realizácii tohto kroku budeme uvažovať na ďalším stretnutí,“ povedal Singer, pričom ďalšie zasadanie ČNB je naplánované na 28. marca.

Česká centrálna banka v novembri znížila dvojtýždňovú reposadzbu na 0,05 % a predstavitelia banky uviedli, že v rámci ďalšieho uvoľnenia menovej politiky môže banka použiť menové intervencie. Singer na poslednom zasadnutí ČNB, ktoré sa konalo 6. februára, povedal, že aj keď je stále potrebné ďalšie uvoľnenie menovej politiky, v súčasnosti je to menej naliehavé.

Tieto komentáre prekvapili mnohých investorov a podpísali sa pod nárast českej koruny zo sedemmesačného minima. Singer ešte v piatok vyhlásil, že česká koruna začína zaostávať za dlhodobým trendom posilňovania. Pravdepodobne je to dôsledok komunikácie predstaviteľov českej centrálnej banky a uvoľnenej monetárnej politiky, uviedol.