Čo s načatým letom, študenti? Skúste prácu v zahraničí!

Už zase raz tu máme obdobie končiaceho sa skúškového a príprav na letné radovánky. Leto zasadlo aj na naše malé Slovensko, a tak treba už len prečkať a prežiť všetky zostávajúce školské povinnosti a študenti sa tomuto ich asi najobľúbenejšiemu ročnému obdobiu môžu zase naplno venovať. Plány jednotlivých študentov na leto sa líšia. Niekto si užíva sladké ničnerobenie, iný sa začne venovať povinnostiam a záujmom, ktoré škola počas roka potláčala, iný cestuje a ďalší si zháňa brigády. Zlý nápad však nie je ani spojiť cestovanie s brigádou.

 

job-search-green-jobs-careers-reading-newspaper-photo

Práca študentov v zahraničí je v súčasnosti veľmi obľúbeným trendom medzi mladými ľuďmi. Veď kedy inokedy budú môcť bez nejakých väčších problémov, vybavovačiek a najmä záväzkov, ktoré by ich držali a ťahali domov, sa len tak zobrať do neznáma a ísť si privyrobiť? Ideálnejší čas ako práve počas vysokoškolského štúdia už pravdepodobne nebude. Možnosti sú v podstate neobmedzené. Dnes sa mladý človek túžiaci po zárobku a zážitkoch môže vybrať už prakticky kamkoľvek na svete. Potrebuje k tomu len dávku odvahy, možno aj nejakých tých parťákov, znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka a môže si zabaliť mamine buchty do šatky, prehodiť si ju cez plece a vybrať sa objavovať svet na vlastné oči a nielen cez google mapy či obrázky.

Práca v zahraničí, v úplne cudzej krajine s cudzími ľuďmi môže byť najmä zo začiatku skutočne náročná a to aj po psychickej stránke, predsa len, domov je domov a chýba. Ale nakoniec sa asi aj tak všetci, čo mali tú možnosť odskúšať si to, zhodnú na tom, že ísť pracovať mimo Slovenska bolo správne rozhodnutie a neľutujú to. Človek si tým rozšíri svoje obzory, zistí, ako to chodí v inej krajine a možno aj trocha viac ocení to, čo má doma. Alebo naopak, uvedomí si, že jeho život by mal pokračovať niekde úplne inde ako je v našej rodnej krajine. Tak či onak, určite mu to len prospeje. No a nehovoriac o tom, aká to môže byť zábava, ak máte pri sebe svojich dobrých kamarátov.