Cyprus sa dohodol s veriteľmi, peniaze klientov zdaní

Cyprus sa dohodol s veriteľmi, peniaze klientov zdaní

Nemenovaný zdroj z cyperskej vlády povedal, že súčasťou záchranného plánu nebude znárodnenie cyperských penzijných fondov.

Cyprus sa dohodol s veriteľmi, peniaze klientov zdaní
NIKÓZIA 24. marca (WEBNOVINY) – Cyprus sa dohodol s veriteľmi na jednorazovom 20-percentnom zdanení vkladov nad 100-tis. eur v tamojšej najväčšej banke Bank of Cyprus. Vklady v iných bankách tejto ostrovnej krajiny nad 100-tis. eur budú zdanené 4-percentnou sadzbou.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného vysokopostaveného cyperského predstaviteľa vlády. Ten ďalej uviedol, že súčasťou záchranného plánu nebude znárodnenie cyperských penzijných fondov.

Proti znárodneniu bolo najmä Nemecko, ktoré varovalo, že znárodnenie penzijných fondov by sa dotklo obyčajných ľudí na Cypre oveľa viac, než zdanenie vkladov v bankách.

Rokovania medzi Cyprom a zahraničnými veriteľmi skončili v neskorých sobotňajších hodinách bezvýsledne. "Rokovania sú vo veľmi krehkej fáze,“ uviedla cyperská vláda vo svojom stanovisku. "Situácia je veľmi náročná a konečný termín je veľmi blízko,“ uvádza ďalej.

Cyperský prezident Nicos Anastasiades mal v skorých ranných hodinách pricestovať do Bruselu, kde mali rokovania pokračovať.

Cyprus potrebuje nájsť 5,8 mld. eur do pondelka, aby mohol získať núdzovú pomoc od Európskej únie v sume 10 mld. eur, s cieľom predísť kolapsu svojho finančného systému. Plán na získanie tejto sumy prostredníctvom zdanenia bankových vkladov cyperskí poslanci v utorok odmietli.

Podľa cyperského ministra financií Michaela Sarrisa v rokovaniach v nedeľu ráno nastal výrazný pokrok. Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn tiež povedal, že v rokovaniach nastal pokrok, varoval však pred ťažkými časmi pri pohľade do budúcna.

"Nanešťastie, udalosti v nedávnych dňoch viedli k situácii, keď už viac nemáme žiadne optimálne riešenia,“ povedal ďalej Rehn. Ministri financií eurozóny budú o záležitosti rokovať v nedeľu o 17:00 GMT.