Digitalizácia by mala byť súčasťou modernej spoločnosti

Digitalizácia by mala byť súčasťou modernej spoločnosti

Digitalizácia môže dopomôcť fungovaniu štátnej správy, zakladaniu nových firiem, no aj k efektívnejšiemu výberu daní, ktoré majú vplyv na chod štátu. Prečo sa jej potom toľko krajín bráni?

V Nemecku aktuálne prebiehajú diskusie o založení ministerstva pre digitalizáciu, ktoré by sa nazývalo Digitalministerium. Túto zmenu iniciuje komunita malých a stredných podnikateľov a startupistov, ktorí sú vo svojom podnikaní zvyknutí na inovácie a inovatívny prístup k riadeniu spoločnosti. Či sa v Nemecku ministerstvo dedikované digitalizácii podarí vytvoriť, ukáže čas. Je však takáto zmena a vytvorenie novej inštitúcie možná aj v menšej krajine?

“Digitalizácia v štátnej správe vie byť prínosná aj pre malé krajiny ako je Slovensko, pretože okrem toho, že zjednodušuje mnohé aktivity pre fyzické a právnicke osoby, tak aj samotnému štátu dáva mechanizmy na lepšie fungovanie a ochranu svojich občanov, napríklad aj proti falošným liečivám”, hovorí Jana Rovčaninová zo slovenskej spoločnosti Allexis, s.r.o.

superkolky-1

Tím spoločnosť Allexis sa venuje boju proti daňovým únikom, sledovaniu nezdanených, nelegálnych liečiv a alkoholu – čo sa mu darí práve vďaka využívaniu inovatívnych technologických riešení a postupov. Prepája firemné procesy s mobilnými zariadeniami a sofistikovanými podnikovými systémami, čo uľahčuje a zefektívňuje prácu podnikateľov, chráni spotrebiteľov aj zamestnancov a zároveň poskytuje štátnej správe prehľad o firmách.

Jedným z príkladov ich práce je aj ocenený informačný systém a aplikácia Superkolky, ktorá umožňuje spotrebiteľom kontrolovať alkoholické výrobky pomocou QR kódov a zistiť tak viac o samotnom produkte, jeho výrobcovi, a dokonca trhu, pre ktorý bol určený.

Práve jednoduchosť používania a efektivita práce sú najväčšie prínosy digitalizácie, ktorá nemusí meniť funkčné procesy. Rozšíri ich o nové distribučné kanály, vďaka ktorým sa informácie dostanú k viacerým prijímateľom, sú zároveň spracované sofistikovaným systémom a uskladnené pre potreby ďalšieho použitia.

Takéto prepojenie na úrovni štátnej správy je síce náročnejšie, než zavedenie informačného systému do podniku, no vďaka dlhoročnému know-how skúsených spoločností, akou je aj Allexis, môžu inštitúcie bez rizika implementovať IT riešenia, ktoré ich posunú bližšie k digitalizácii.