Dôvody, pre ktoré sa oplatí mať študentský účet

Dôvody, pre ktoré sa oplatí mať študentský účet

Chcela by som si založiť účet, kedže som študentkou zisťovala som výhody, ktoré mi banka pri študentskom účte môže poskytnúť. A je ich viac než dosť! Mať peniaze na účte či už si zarábaš niekde brigádne, kde účet od teba vyžadujú, alebo dostávaš vreckové je vždy výhodnejšie ako mať hotovosť neustále pri sebe. Študentský účet ti pomôže väčšinu platieb zjednodušiť. Naviac mnohé banky poskytujú vedenie účtu bez poplatkov, dostaneš k účtu od banky platobnú kartu zdarma alebo za výhodnejšiu cenu, dokonca môžeš svoje peniaze úročiť vyšším úrokom ako na bežnom účte.

Budeš mať svoju platobnú kartu. Platobnú kartu využiješ pri platení v obchodoch, reštauráciách, prípadne pri výbere hotovosti z bankomatu. A ak budeš občas cítiť potrebu vybrať si viac ako máš na účte, je tu možnosť vybaviť si kontokorentný úver. Čo je to? Je to legálny spôsob ako dostať z účtu viac ako je na ňom k dispozícii. Úrok vám plynie následne len za dni kedy bol limit prečerpaný.

Študentský účet môžeš využiť na prevod peňazí na iný účet pomocou zriadenia trvalého príkazu na úhradu (pre opakované platby), či povolením SIPA/inkasa. Platby za ich založenie a uskutočnenie sú nízke. Konečne si môžem mesačné faktúry od môjho mobilného operátora platiť cez internet banking formou trvalého príkazu. Často sa mi stáva, že nemám vôbec prehľad o svojich financiách, ale ak si všetky peniaze budem vkladať na môj študentský účet, tak banky ponúkajú jednoduché zisťovanie zostatkov na účte prostredníctvom telefónu. A to zaslaním krátkej textovej správy (SMS), prostredníctvom internetu (Phone Banking, GSM Banking, Internet banking).

To, čo odlišuje študentské konto od bežného účtu sú poplatky, bonusy a v neposlednej rade aj úroková sadzba, ktorá sa zvyšuje s vyšším vkladom na účte a je niekde až dva krát vyššia ako na bežnom účte. Založenie a vedenie účtu aj mesačné výpisy sú spravidla zadarmo. Ináč to nie je ani s ostatnými poplatkami za platobné karty (väčšinou prvé vydanie), zriadenie trvalého príkazu, SIPO/inkasa (konkrétne pri jednotlivých bankách). A ak potrebuješ požičať, je tu pre teba výhodná študentská pôžička! Nemusíš pýtať od rodičov na nové auto, dovolenku s partiou jednoducho si požičaj s výhodným úrokom a mesačne si splácaj splátku, aká tebe vyhovuje.

Ďalej ušetríš aj na ostatných poplatkoch. Napríklad za platobné karty, pri ktorých väčšinou za prvé vydanie nezaplatíš nič alebo nižšiu sumu ako pri platobných kartách k bežným účtom. Porovnaj si pri profiloch bánk aj poplatky za zriadenie, zmenu uskutočnenie, zrušenie trvalého príkazu, SIPO, inkasa a zistíš, tak ako aj ja, že mať študentský účet sa určite oplatí!