ECB bude kupovať dlhopisy iba v prípade vážnych problémov

ECB bude kupovať dlhopisy iba v prípade vážnych problémov

Podľa šéfa Európskej centrálnej banky Maria Draghiho banka použije program nákupu vládnych dlhopisov iba v prípade vážnych problémov v transmisnom mechanizme monetárnej politiky.

ECB bude kupovať dlhopisy iba v prípade vážnych problémov
MADRID 13. februára (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) zvažuje použitie programu nákupu vládnych dlhopisov iba v prípade, že sa objavia závažné problémy v transmisnom mechanizme monetárnej politiky.

V utorok to vyhlásil šéf ECB Mario Draghi. Podľa definície Národnej banky Slovenska (NBS) je transmisný mechanizmus proces, prostredníctvom ktorého rozhodnutia menovej politiky vo všeobecnosti ovplyvňujú ekonomiku a najmä cenovú úroveň.

"ECB môže zvažovať použitie programu OMT (Outright monetary transactions) iba v prípade vážnych problémov v transmisnom mechanizme, s tým, že bude striktne podmienený vhodným záchranným programom Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM),“ povedal Draghi.

Šéf ECB zároveň uviedol, že rozhovory o menovej vojne sú prehnané a odmietol myšlienku, že by Európska centrálna banka stanovovala cieľový výmenný kurz eura.

"Myslím, že pojem "menová vojna“ je veľmi prehnaný. Nie sme svedkami ničoho takého,“ dodal Draghi. Hovoriť o menovej vojne sa začalo, keď japonská vláda zvýšila tlak na uvoľnenie monetárnej politiky japonskej centrálnej banky (BOJ) a oslabenie jenu. Okrem toho Draghi poznamenal, že španielska ekonomika sa uberá správnym smerom.