ECB ešte nekončí s opatreniami proti kríze

ECB ešte nekončí s opatreniami proti kríze

Guvernér ECB Mario Draghi dodal, že jednou z priorít banky je premietnutie opatrení do reálnej ekonomiky.

ECB ešte nekončí s opatreniami proti kríze
MNÍCHOV 28. februára (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) ešte neplánuje ukončiť svoje aktivity, ktoré zaviedla na podporu krízou postihnutej európskej ekonomike.

Vyhlásil to v stredu guvernér ECB Mario Draghi. "Naša menová politika ostáva flexibilná. Od skončenia protikrízových opatrení sme ešte ďaleko," povedal Draghi počas vystúpenia na jednej z nemeckých univerzít.

Draghi však dodal, že súvaha centrálnej banky sa pravdepodobne bude "prirodzene zmenšovať", keďže jednotlivé banky už začali s dobrovoľným splácaním nepotrebných prostriedkov z extrémne dlhodobých pôžičiek v celkovej hodnote viac ako 1 bil. eur. ECB má podľa neho množstvo spôsobov, ako brzdiť likviditu, ak by to bolo potrebné.

Finančné trhy v eurozóne stále nepracujú dobre, komentoval vo svojom prejave ďalej Draghi s tým, že firmy a spotrebitelia majú v niektorých krajinách problém získať bankové úvery. ECB sa potýka s problémom premietnutia rekordne nízkych úrokových sadzieb a Draghi potvrdil, že zlepšenie tohto procesu je jednou z najvyšších priorít banky pri snahe o podporu krízou zasiahnutej ekonomiky.

Tá sa podľa neho zotavuje len "veľmi, veľmi pomaly" a postupné zlepšovanie by malo nastať v druhej polovici tohto roka. ECB očakáva, že inflácia v budúcom roku bude "výrazne" pod bankou želanou úrovňou 2 %, vďaka čomu bude existovať priestor na ďalšie uvoľňovanie menovej politiky, dodal Draghi.