Euro oslabilo, investori nakupovali americký dolár

Euro oslabilo, investori nakupovali americký dolár

Americký dolár sa často považuje za útočisko v časoch neistoty.

Euro oslabilo, investori nakupovali americký dolár
LONDÝN 27. marca (WEBNOVINY) – Zväčšujúce sa obavy, že dohoda o poskytnutí zahraničnej pomoci Cypru, by mohla znamenať finančnú spoluúčasť súkromných investorov na budúcich poskytovaniach núdzovej pomoci v eurozóne, zatlačili v stredu spoločnú európsku menu na štvormesačné minimum voči doláru.

Euro oslabilo o 0,6 % na 1,2782 USD/EUR, čiže najnižšie od konca novembra.

Investori nakupovali americký dolár, ktorý sa často považuje za útočisko v časoch neistoty.

Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, to posunulo na 7,5-mesačné maximum 83,192 bodu.

Zotavil sa aj japonský jen, keďže investori vzhľadom na problémy v eurozóne uprednostňovali najlikvidnejšie meny. Euro voči jenu kleslo o 0,6 % na 120,65 JPY/EUR. Dolár voči japonskej mene tiež mierne oslabil, a to na 94,30 JPY/USD.

Maďarský forint v stredu opäť posilnil voči euru, keďže centrálna banka krajiny síce znížila úrokové sadzby, ale zdržala sa akýchkoľvek radikálnych opatrení zameraných na uvoľnenie menovej politiky. Česká koruna vzrástla v súvislosti s predpokladmi, že hrozba intervencie českej centrálnej banky na devízovom trhu sa zmiernila.

Posilnil aj poľský zlotý, keďže premiér krajiny Donald Tusk sa vzdal svojich námietok voči referendu o vstupe Poľska do eurozóny. Forint do 11.07 SEČ vzrástol o 0,19 % na 303,74 HUF/EUR, koruna posilnila o 0,07 % na 25,714 CZK/EUR a zlotý stúpol o 0,1 % na 4,176 PLN/EUR.