Euro oslabilo voči doláru, trhy sú opatrné

Euro oslabilo voči doláru, trhy sú opatrné

Spoločná európska mena zmazala zisky zo skoršej časti obchodovania.

Euro oslabilo voči doláru, trhy sú opatrné
LONDÝN 25. marca (WEBNOVINY) – Spoločná európska mena zmazala zisky zo skoršej časti obchodovania, ktoré si pripísala po tom, ako dohoda medzi Cyprom a medzinárodnými veriteľmi odvrátila hrozbu okamžitého kolapsu finančného sektora tejto ostrovnej krajiny.

Trhy sú však stále opatrné, čo sa týka budúcich dopadov pomoci.

Nadol tiež spoločnú európsku menu ťahalo spomalenie ekonomiky v eurozóne, politická neistota v Taliansku a očakávania, že Európska centrálna banka (ECB) v nasledujúcich mesiacoch v snahe o podporu rastu ďalej uvoľní menovú politiku.

Euro oslabilo voči doláru o 0,1 % na 1,2980 USD/EUR a zostúpilo tak z denného maxima 1,3050 USD/EUR. Spoločná európska mena mierne posilnila voči jenu na 123,185 JPY/EUR, avšak nachádza sa nižšie v porovnaní s úrovňou 123,85 JPY/EUR z ázijského obchodovania. Dolár vzrástol voči jenu o 0,3 % na 94,78 JPY/USD.

Dohoda o podmienkach finančnej pomoci pre Cyprus v pondelok podporila aj meny rozvíjajúcich stredoeurópskych ekonomík. Maďarský forint však zostával pod tlakom pre obavy z krokov nového vedenia tamojšej centrálnej banky. V pondelok banka oznámila, že nový guvernér Gyorgy Matolcsy nebude po zasadnutiach bankovej rady, ktorá sa schádza každý mesiac, poskytovať informácie na pravidelných tlačových konferenciách.

To vyvolalo obavy, že banka bude prijímať rozhodnutia o menovej politike menej transparentne, než tomu bolo v minulosti. Forint do 15:08 SEČ posilnil mierne o 0,03 % na 306,4 HUF/EUR. Poľský zlotý si polepšil o 0,24 % na 4,159 PLN/EUR a česká koruna o 0,25 % na 25,745 CZK/EUR.