Euro posilnilo voči doláru aj oproti jenu

Euro posilnilo voči doláru aj oproti jenu

Dopyt zo strany blízkovýchodných investorov pomohol spoločnej euróspkej mene.

Euro posilnilo voči doláru aj oproti jenu
LONDÝN 13. februára (WEBNOVINY) – Japonský jen v stredu oslabil. Prišiel tak o predchádzajúce zisky, keďže investori si prestali všímať utorkové vyjadrenie predstaviteľov organizácie G7, ktorí vyslovili znepokojenie z prehnanej slabosti jenu.

Euro voči japonskej mene stúplo o 0,3 % na 126,10 JPY/EUR. Smerovalo tak k svojmu 34-mesačnému maximu 127,71 JPY/EUR, na ktoré sa dostalo minulý týždeň.

Hodnota dolára voči jenu sa oproti predošlému dňu nezmenila a bola na úrovni 93,48 JPY/USD.

Spoločná európska mena oproti doláru posilnila o 0,3 % na 1,3490 USD/EUR. Obchodníci uviedli, že tomu pomohol dopyt zo strany blízkovýchodných investorov v úvode dňa.

Niektorí analytici však uviedli, že euro by sa mohlo dostať pod tlak, ak údaje o vývoji hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny, ktoré majú zverejniť v piatok, ukážu, že ekonomika menovej únie klesá.

Maďarský forint v stredu posilnil po úspešnej emisii dlhopisov, v rámci ktorej si Budapešť požičala 3,25 mld. USD. Krajina, ktorá sa chce zaobísť bez pomoci od Medzinárodného menového fondu (MMF), sa vrátila na dlhopisové trhy po takmer dvoch rokoch. Dopyt po vládnych obligáciách denominovaných v americkej mene prevýšil ponuku takmer štvornásobne aj v reakcii na vysoké výnosy, ktorými sa Budapešť snaží prilákať investorov do svojho dlhu.

Maďarsko má od hlavných svetových ratingových agentúr špekulatívny rating. Rokovania o poskytnutí preventívnej úverovej linky, ktoré viedla vláda v Budapešti s MMF a EÚ, vlani stroskotali. Maďarský forint do 14:45 SEČ posilnil o 0,12 % na 289,7 HUF/EUR a poľský zlotý o 0,36 % na 4,161 PLN/EUR. Česká koruna oslabila o 0,15 % na 25,377 CZK/EUR.