Euro v pondelok oslabilo voči doláru

Euro v pondelok oslabilo voči doláru

Slabá dôvera v eurozóne a minulotýždňové údaje o nezamestnanosti môžu prinútiť ECB revidovať smerom nadol výhľad pre ekonomiku menovej únie.

Euro v pondelok oslabilo voči doláru
LONDÝN 4. marca (WEBNOVINY) – Euro v pondelok oslabilo voči doláru po tom ako nedávna séria slabých údajov z ekonomiky eurozóny zvýšila špekulácie, že Európska centrálna banka (ECB) môže znížiť úrokové sadzby skôr, než sa pôvodne očakávalo.

Podľa ekonómov slabá dôvera v eurozóne a minulotýždňové údaje o nezamestnanosti môžu prinútiť ECB revidovať smerom nadol výhľad pre ekonomiku menovej únie a zvážiť skoršie zníženie sadzieb. Negatívne na spoločnú európsku menu tiež vplýval nerozhodný výsledok minulotýždňových volieb v Taliansku.

Analytici sa obávajú, že krajina nebude schopná bez stabilnej vlády prijať reformy potrebné na to, aby dostala svoj dlh pod kontrolu.

Euro oslabilo voči doláru na denné minimum 1,2982 USD/EUR a nachádzalo sa tak blízko dvaapolročného minima na úrovni 1,2966 USD/EUR, na ktoré sa dostalo v piatok.

Naposledy euro strácalo voči doláru 0,2 % a obchodovalo sa na úrovni 1,2998 USD/EUR. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči iným hlavným svetovým menám, vzrástol o 0,1 % na 82,379 bodu. Dolár stagnoval voči jenu na úrovni 93,56 JPY/USD.

Maďarský forint sa v pondelok prepadol na päťtýždňové minimum voči euru pre obavy, že nové vedenie centrálnej banky výrazne uvoľní monetárnu politiku a tým oslabí menu. Poľský zlotý zase oslabil v reakcii na očakávané zníženie úrokových sadzieb. Maďarská vláda v piatok potvrdila vo funkcii nového guvernéra centrálnej banky ministra hospodárstva Györgya Matolcsyho.

Blízky spojenec premiéra Viktora Orbána sa považuje za hlavného tvorcu kontroverznej hospodárskej politiky súčasnej maďarskej vlády. Jeho vymenovanie do čela centrálnej banky podľa mnohých pozorovateľov zvyšuje riziko pumpovania lacných peňazí do ekonomiky pred voľbami v roku 2014. Forint do 16:46 SEČ klesol o 0,84 % na 297,06 HUF/EUR a poľský zlotý o 0,12 % na 4,139 PLN/EUR. Česká koruna posilnila o 0,05 % na 25,648 CZK/EUR.