GLOBSEC pritiahne do Bratislavy politickú špičku a expertov

GLOBSEC pritiahne do Bratislavy politickú špičku a expertov

GLOBSEC posúva Slovensko a región V4 z periférie do centra diania.

GLOBSEC pritiahne do Bratislavy politickú špičku a expertov
BRATISLAVA 27. februára (WBN/PR) – Jedno z najrešpektovanejších medzinárodných fór venovaných zahraničnej a bezpečnostnej politike, Globálne bezpečnostné fórum GLOBSEC, pritiahne aj tento rok na Slovensko domácu i zahraničnú politickú elitu a renomovaných expertov. V dňoch 18.-20. apríla 2013 tak Bratislava už po 8-krát vďaka Slovenskej atlantickej komisii upriami pozornosť svetových lídrov a médií na región strednej Európy. Na dvojdňovom podujatí, ktoré patrí medzi najvýraznejšie úspechy slovenskej diplomacie, budú lídri a experti v oblasti medzinárodnej politiky a bezpečnosti diskutovať aj o pozícii Európy a Ameriky vo vzťahu k Ázii, Blízkemu východu a Rusku, dotknú sa tém, akými sú energetická bezpečnosť strednej Európy, pozícia krajín V4 v globálnom kontexte, či stratégia vo vzťahu k Iránu a obranná politika Európy.

„GLOBSEC posúva Slovensko a región V4 z periférie do centra diania. Práve os Halifax-Brusel-Mníchov-Bratislava-Riga hrá dôležitú úlohu vo formovaní zahraničnej a bezpečnostnej politiky transatlantického priestoru. GLOBSEC už nie je len o bezpečnosti, ale riešia sa tu aj spoločenské a ekonomické témy“, povedal Rastislav Káčer, prezident Slovenskej atlantickej komisie.

Stovky lídrov z viac ako 40-tich krajín sveta budú diskutovať aj o otázkach kybernetickej bezpečnosti, vzostupe nacionalizmu a politického radikalizmu v Európe, európskej protiraketovej obrany, ale aj otázkach, akými sú občianska vojna v Sýrii či pozícia Číny v čase svetovej finančnej krízy.

GLOBSEC, ktorý je od roku 2005 jediným stredoeurópskym podujatím svojho druhu, rieši naliehavé otázky medzinárodnej zahraničnej politiky, globálnej bezpečnosti a ekonomiky, ktoré majú zásadný vplyv na usporiadanie sveta. Organizátorom konferencie je Slovenská atlantická komisia.

Konferencia, ktorá potrvá dva a pol dňa, v sebe spája zaujímavé diskusné fóra, neformálne stretnutia, pracovné skupiny či recepcie. Už tradične je tak priestorom pre tzv. zákulisnú diplomaciu, kedy neformálne diskusie a neoficiálne stretnutia v rámci podujatia prispievajú výraznou mierou k formovaniu politiky ďaleko nad rámec oficiálneho programu

Viac informácií nájdete na www.globsec.org