Grécke banky dostali na záchranu cenný čas

Grécke banky dostali na záchranu cenný čas

Vláda v Aténach sa pokúša obnoviť solventnosť štyroch najväčších finančných domov v krajine.

Grécke banky dostali na záchranu cenný čas
ATÉNY 2. apríla (WEBNOVINY) – Grécko o niekoľko týždňov predĺži termín na rekapitalizáciu svojich bánk.

Informoval o tom v pondelok guvernér centrálnej banky George Provopoulos s tým, že termín sa pravdepodobne posunie na koniec mája.

Grécke banky, ktoré sa rekapitalizujú pomocou financií získaných v rámci pomoci od EÚ a Medzinárodného menového fondu, už istý čas lobujú za zmiernenie prísnych podmienok programu na získanie financií a posunutie aprílového termínu dokončenia procesu.

Jeho cieľom je obnoviť solventnosť štyroch najväčších finančných domov v krajine: Národnej banky (NGB) a bánk Alpha, Piraeus a Eurobank. "Termín posunieme o niekoľko málo týždňov, pravdepodobne na koniec mája," povedal Provopoulos v televíznom rozhovore.

Guvernér centrálnej banky zároveň potvrdil, že medzinárodní veritelia vyjadrili obavy zo zlúčenia Eurobank s NGB.

"Nepozdáva sa im, že by vznikla taká veľká banka. Ak by sa nenašli súkromní investori, musela by prejsť pod štátnu správu," dodal Provopoulos. Podľa informácií agentúry Reuters je hlavným dôvodom obáv veľkosť zlúčeného podniku v porovnaní s HDP krajiny a bankovým sektorom ako takým.

Spojená NGB-Eurobank by totiž mala aktíva v hodnote 170 mld. eur, čiže 36 % vkladov v Grécku s hodnotou takmer celého ročného výkonu ekonomiky. Zrušenie zlúčenia však guvernér odmietol.