Grécko takmer 2000 štátnych zamestnancov neprepustí

Grécko takmer 2000 štátnych zamestnancov neprepustí

Atény musia podľa podmienok finančnej pomoci do roka 2015 štátnu správu zoštíhliť o 150 tisíc pracovných miest, čo je približne pätina celkového počtu.

Grécko takmer 2000 štátnych zamestnancov neprepustí
ATÉNY 19. februára (WEBNOVINY) – Grécko neprepustí takmer 1 900 štátnych zamestnancov, ktorým hrozila strata práce, a to napriek tomu, že Atény medzinárodným veriteľom prisľúbili, že zoštíhlia prerastený štátny aparát. Informovalo o tom v pondelok grécke ministerstvo zodpovedné za reformu administratívy.

Podľa dohody s veriteľmi úrady minulý rok presunuli takmer 2 000 pracovníkov štátnej správy do tzv. "systému pracovnej mobility", v rámci ktorého by počas 12 mesiacov dostávali dve tretiny svojho platu a na konci obdobia by boli prepustení, za predpokladu, že sa pre nich medzičasom nenájde iné miesto vo verejnom sektore.

Ministerstvo v pondelok informovalo, že pre týchto zamestnancov našlo 2 400 voľných úradníckych pracovných pozícií, a to najmä v nemocniciach, na súdoch, vo väzniciach a v policajnom zbore.

"Cieľom je obsadiť týmito ľuďmi citlivé pozície v oblasti poskytovania služieb priamo občanom," komentovalo ministerstvo vo vyhlásení. "Žiadne prepúšťanie nebude," potvrdil po stretnutí s premiérom Antonisom Samarasom líder gréckej strany demokratickej ľavice Fotis Kouvelis. Prepúšťanie za "rozprávky" označil aj líder socialistickej strany Evangelos Venizelos.

Systém pracovnej mobility nešpecifikoval presné ciele na prepúšťanie, určoval však, že "veľká časť tých, ktorí budú do programu zaradení, by sa mali uplatniť v súkromnom sektore, primárne prostredníctvom povinného prepúšťania". Atény musia podľa podmienok finančnej pomoci do roka 2015 štátnu správu zoštíhliť o 150 tisíc pracovných miest, čo je približne pätina celkového počtu. Na podmienke trvá EÚ, keďže náklady na platy vo verejnom sektore v Grécku v období od roka 2001 do 2009 narástli na dvojnásobok. Priemer v eurozóne bol menej ako 50 %.