Prečo refinancovať hypotéku?

Prečo refinancovať hypotéku?

Refinancovanie. Pojem, ktorý sa v poslednej dobe stal absolútnym hitom, počujeme o ňom takmer na každom kroku. Kedy a prečo sa refinancovanie oplatí ? Práve v dnešnom článku si objasníme dôvody refinancovania hypotéky.

Predĺženie fixácie hypotéky

Najčastejším dôvodom, prečo sa rozhodnúť pre refinancovanie hypotéky je fakt, že si tým môžete predĺžiť fixáciu nízkej úrokovej sadzby. Tým je možné zaistiť veľmi výrazné zlacnenie celého úveru. Zvlášť žiaduce je to v situáciách, keď sa blíži doba ukončenia vašej fixnej úrokovej sadzby. A to nielen v prípade, že do termínu zostávajú len týždne, refinancovať existujúcu hypotéku a zafixovať si tak úrok za súčasných nízkych sadzieb sa oplatí, aj keď vám fixácia pobeží celé mesiace či roky.

Nečakané životné situácie

Refinancovanie hypotéky je možné dohodnúť za úplne iných podmienok ako boli pôvodné, a netýka sa to len aktuálnej výšky úrokovej sadzby. Ak ste sa dostali do situácie, kedy je pre vás výška súčasných splátok neúnosná, môžete si novú hypotéku dohodnúť na dlhšiu dobu. Splácanie predĺžite napríklad o 20 rokov, a tým výrazne znížite svoje zaťaženie. Ak ste naopak v situácii, kedy sa vám darí a chcete mať svoje záväzky čo najskôr “z krku”, môžete si refinancovaním hypotéky splácanie výrazne skrátiť.

Absencia celého procesu

Veľa ľudí má strach, že výhodnejšie podmienky hypotéky sa prejavia v nákladoch jej dohodnutia. Opak je však pravdou, a za refinancovanie už väčšinou neplatíte banke žiadny poplatok za zriadenie úveru. Ak nie je odhad nehnuteľnosti starší ako 5 rokov, nemusíte vybavovať a platiť nový odhad. Ak máte originálne doklady o zriadení vašej pôvodnej hypotéky, nemusíte banke ani preukazovať svoje príjmy, a tým si celý proces ešte viac zjednodušiť.

Refinancovanie hypotéky sa oplatí vždy, keď výhody z novej hypotéky budú väčšie, než náklady na jej vybavenie.