Iberiu ochromí štrajk, aerolinky zrušia tisícku letov

Iberiu ochromí štrajk, aerolinky zrušia tisícku letov

Iberia zrušila pre tento týždeň 415 letov, avšak celkovo bude zrušených okolo 1 200 letov prevádzkovaných rôznymi spoločnosťami pre nedostatok pozemného personálu na španielskych letiskách.

Iberiu ochromí štrajk, aerolinky zrušia tisícku letov
MADRID 18. februára (WEBNOVINY) – Zamestnanci stratovej španielskej leteckej spoločnosti Iberia majú od pondelka začať päťdňový štrajk, v rámci ktorého firma zruší viac ako tisíc letov.

Zamestnanci spoločnosti tak na protest proti plánom manažmentu zrušiť 3 807 pracovných miest a znížiť mzdy, uskutočnia vo februári a marci tri päťdňové štrajky.

Iberia zrušila pre tento týždeň 415 letov, avšak celkovo zruší okolo 1 200 letov prevádzkovaných rôznymi spoločnosťami pre nedostatok pozemného personálu na španielskych letiskách.

Iberia ďalej tvrdí, že prvý štrajk celkovo ovplyvní 70 tis. cestujúcich. Niektorých zákazníkov presunula na iné lety, navrhla im tiež vrátenie peňazí alebo alternatívne dátumy cestovania.

Španielska spoločnosť, ktorá sa v roku 2011 zlúčila so ziskovou British Airways a vytvorili International Airlines Group, vykázala za deväť mesiacov minulého roka stratu 262 mil. eur. Ďalšie dva štrajky sú naplánované na 4. až 8. marca a 18. až 22. marca.

Španielska ministerka dopravy Ana Pastorová minulý týždeň vedenie spoločnosti a odbory vyzvala, aby sa dohodli, pričom varovala pred škodami, ktoré môže štrajk spôsobiť španielskej ekonomike. "Nemôžeme dovoliť, aby Španielsko stratilo viac ako 10 mil. eur denne, pretože by to ovplyvnilo každého z nás,“ povedala Pastorová.