Máte voľné úspory a neviete kam s nimi?

Máte voľné úspory a neviete kam s nimi?

Myslíme, že potreba sporenia je mnohonásobne omieľaná téma. Otázkou je, či viete kam s peniazmi a komu dôverovať. Oboznámte sa s najlepšími možnosťami investovania pre bežných ľudí a dosahujte kvalitné výnosy.

Určite nechceme spomínať predpotopné bankové produkty, akými sú sporiace účty a vkladné knižky s úrokmi hlboko za desatinnou čiarkou, či s maximálnym výnosom okolo jedného percenta. Nezáleží pri tom, či chcete investovať väčšiu sumu peňazí alebo investovať pravidelne menšími sumami. Rozumné je tiež nechať si poradiť od profesionála, no buďte opatrný, či vám chce odporučiť produkt výhodný pre vás a nie pre neho.

Stále najlepšie podielové fondy

Produktom číslo jedna stále zostávajú podielové fondy. Tieto fondy sú skvelým nástrojom pre drobných investorov, ktorí nie sú schopní samostatne investovať, pretože nemajú dostatok skúseností a hlavne dostatok kapitálu. Fond združuje kapitál týchto drobných investorov a investuje ho do rôznych finančných inštrumentov. Každý investor (podielnik) má v tomto fonde určitý podiel, na základe investovanej sumy. Vy sami si môžete vybrať, či chcete investovať jednorazovo alebo postupne.

Na čo si dať pozor

Pozornosť musíte venovať najmä poplatkom. Niektoré fondy vedú politiku vstupných poplatkov, iné výstupných. Zvyčajne je maximálna výška 5 %. Pozor si skôr dávajte na výšku správcovského poplatku, ktorý by určite nemal presiahnuť 2 %.

Diverzifikujte

Určite ste tento termín počuli najmenej tisíckrát. Chceme len zdôrazniť prirovnanie, nikdy nestaviť všetko na jednu kartu. To platí obzvlášť pri investovaní. Neinvestujte všetko do jedného fondu, ale rozdeľujte do viacerých.

Čomu sa vyvarujte    

Nikdy neinvestujte do fondov cez poisťovňu. Veľmi populárny produkt predstavuje IZP, prostredníctvom ktorého putujú vaše finančné prostriedky rovnako do podielových fondov. Poisťovňa vykazuje poplatky, ktoré sú veľmi neprehľadné a vysoké. Pri tom nezabúdajte, že prvé dva roky je odkupná hodnota vašej investície 0 eur, hoci každý mesiac pravidelne platíte.      

Kolektívne požičiavanie

Veľmi zaujímavou alternatívnou metódou investovania predstavuje forma kolektívneho požičiavania. Na Slovensku už zopár rokov pôsobia spoločnosti, prostredníctvom ktorých si záujemcovia môžu peniaze požičať ale aj investovať. Stretáva sa tam ponuka peňazí (investori) a dopyt po peniazoch (dlžníci). Z procesu je jednoducho vynechaná banka z pozície sprostredkovateľa.

Aké výhody z toho plynú?

Výnosy, ktoré sa kolektívnym požičiavaním dosahujú, sú vyššie ako pri bankových produktoch. Navyše máte vašu investíciu plne pod kontrolou. Vy sami sa môžete rozhodnúť komu, koľko a za aký výnos požičať.