Na čo si dať pozor pri predaji nehnuteľnosti

Na čo si dať pozor pri predaji nehnuteľnosti

Predaj bytu, domu či inej nehnuteľnosti je často sprevádzaný mnohými omylmi a chybami, ktoré vás v konečnom dôsledku môžu vyjsť dosť draho. V dnešnom článku sa preto pozrieme na časté chyby, na ktoré si treba dať pozor a vyhnúť sa im.

Zlý odhad ceny

Zo všetkých chýb, ktorých sa môžete dopustiť, je táto najzávažnejšia. V oboch prípadoch vás totiž pripraví o peniaze. Ak budete svoj dom alebo byt predávať príliš lacno, zbytočne sa tak pripravíte o peniaze. O tie však môžete prísť aj v prípade, že budete žiadať neúmerne vysokú sumu. Každý z nás chce za svoj majetok získať maximálnu cenu, ak ju však nastavíte príliš vysoko, záujemcov tým odradíte.

Nejasné vlastníctvo

Nie každá nehnuteľnosť má len jedného majiteľa. Napríklad s predajom bytu v spoločnom majetku manželov, musia súhlasiť obaja. Pri nehnuteľnosti, ktorú vlastnia niekoľkí ľudia v podielovom vlastníctve, musia s predajom súhlasiť všetci. Predávajúci sa musí preukázať plnou mocou od všetkých vlastníkov alebo mať od nich podpísanú zmluvu. Inak novému majiteľovi hrozí, že príde o peniaze a zostane bez prístrešia.

Neupravená nehnuteľnosť

Kupujúci často posudzujú hodnotu predávaného bytu či domu podľa prvého dojmu. Zanedbaná nehnuteľnosť priamo nabáda, aby požiadali o zľavu. Pokiaľ budú mať záujemcovia na výber z dvoch či troch nehnuteľností, ktoré spĺňajú ich základné požiadavky, začnú porovnávať aj drobnosti.

Neskúsenosť v komunikácii

Od okamihu ponúknutia nehnuteľnosti, začnú telefonovať záujemcovia a budú mať veľa otázok. Na každý telefonát je potrebné odpovedať s úsmevom a rýchlo, pretože ak telefón nezdvihnete, záujemca často už znova nezavolá.

Keď nájdete vážneho záujemcu, začne vyjednávanie. Každý záujemca skúša, či je stanovená cena tá “konečná”. Niektorí preto začnú dom kritizovať, iní budú skúšať psychologické triky ako vás donútiť k zľave, a ďalší cuknú tesne pred podpisom zmluvy.

Predaj nehnuteľnosti nie je jednoduchou a každodennou vecou. Preto je to lepšie zveriť do rúk realitného makléra.