Na tieto múdre „rady“ o hypotékach zabudnite

Na tieto múdre „rady“ o hypotékach zabudnite

Hypotéky sa akosi postupne stali súčasťou našich životov, a nič na tom nemenia ani sprísnené pravidlá na ich získanie. Skúsenosti s hypotékami majú mnohí a mnohí majú aj rôzne „múdre” rady ohľadom hypoték. No týmto „zaručeným” radám, o ktorých budeme písať v dnešnom článku, neverte.

Vyberte hypotéku s najnižším úrokom

Toto vám poradí pravdepodobne každý, koho sa spýtate ako si vybrať hypotéku. No je to kolosálna blbosť, pretože banka síce môže ponúkať najnižší úrok, ale popritom môže mať najvyššie poplatky alebo kadejaké rôzne poplatky, ktoré iné banky ani nemajú. Pri výbere hypotéky by ste sa nemali riadiť výškou úrokovej sadzby, ale metodikou bánk.

Minúť všetky rezervy

Zaiste snahou každého je brať, čo najnižšiu hypotéku, pretože nechceme dlhovať veľkú sumu peňazí. A tak robíme jednu veľkú chybu. Siahneme na všetky naše rezervy a vezmeme cez hypotéku len toľko peňazí, koľko nám chýba do ceny nehnuteľnosti. Nemyslíme pritom, že ak sa niečo stane, nebudeme mať z čoho splácať, pretože sme si nenechali žiadnu rezervu.

Čo najkratšia splatnosť

Mnoho ľudí vám určite radí, aby ste brali hypotéku na čo najkratšiu dobu, že určite nechcete celý život splácať. Nepočúvajte ich, je to hlúposť. Nastavením krátkej splatnosti, máte vysoké mesačné splátky a musíte si jednoducho upierať, aby ste zvládali splácať. Oveľa lepšie je dať si najnižšiu možnú mesačnú splátku, na čo najdlhšiu dobu splácania a využívať mimoriadne splátky.

Právnik je zbytočnosť

Aj tu vám bude mnoho ľudí tvrdiť, že využiť služby právnika pri kúpe nehnuteľnosti sú zbytočne vyhodené peniaze. Neverte tomu. Kupujete nehnuteľnosť za x tisíc eur a nie vec za pár eur. Právnik vám skontroluje kúpnu zmluvu, ako aj zmluvu o hypotéke. Na prípadné nezrovnalosti poukáže, a ak by spravil chybu, ktorou by vám spôsobil finančnú ujmu, tak on nesie zodpovednosť a je na to poistený.

Brať si hypotéku nie je žiadna sranda, preto si dajte poradiť od skutočných odborníkov.