Nemeckí oceliari očakávajú náročný rok

Nemeckí oceliari očakávajú náročný rok

Domáci producenti ocele v tomto roku nemôžu počítať s udržateľným zotavením, tvrdí Nemecká oceliarska federácia.

Nemeckí oceliari očakávajú náročný rok
DÜSSELDORF 13. februára (WEBNOVINY) – Nemeckí výrobcovia ocele budú naďalej čeliť slabému dopytu a vystupňovanej konkurencii na globálnych trhoch.

V tomto roku preto nemôžu počítať s udržateľným zotavením, tvrdí Nemecká oceliarska federácia. "Hospodárske a štrukturálne podmienky sú náročné," uviedol v stredu prezident federácie Jürgen Kerkhoff.

Nemecku sa hospodársky veľmi dobre darilo aj počas krízy v eurozóne, v poslednom kvartáli vlaňajška však najväčšia európska ekonomika klesla o 0,5 %. Napriek očakávaniam, že pokles bude iba krátkodobý, eviduje oceliarsky sektor iba málo náznakov zotavenia.

Produkcia ocele v celej EÚ v roku 2012 klesla o 4,7 %. V Nemecku bol prepad miernejší na úrovni 3,6 %. Nemeckí oceliari očakávajú, že tento rok produkcia vzrastie o zhruba 1 % na 43 mil. ton.

Čiastočne k tomu majú prispieť zákazníci, ktorí budú po vlaňajšku obnovovať vyčerpané zásoby. V januári produkcia ocele v Nemecku vzrástla o 5 %, keď sa medzimesačne zvýšila najviac od septembra 2011, nové objednávky však klesli o 4 %.