Nemecko, chce vytvoriť hegemóniu, hnevá sa Luxembursko

Nemecko, chce vytvoriť hegemóniu, hnevá sa Luxembursko

Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn tvrdí, že Berlín nemôže Cypru diktovať, aký obchodný model má krajina využívať.

Nemecko, chce vytvoriť hegemóniu, hnevá sa Luxembursko
BERLÍN 27. marca (WEBNOVINY) – Nemecko sa snaží diktovať Cypru, aký obchodný model by krajina mala využívať a v eurozóne "chce vytvoriť hegemóniu".

Vyhlásil to v utorok pre agentúru Reuters luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn. "Nemecko nemá právo rozhodovať o obchodnom modeli fungovania iných krajín v EÚ. Nie je prípustné, aby sa pod rúškom finančno-technických problémov škrtili iné krajiny. Nie je prijateľné, aby Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko povedali, že v týchto troch krajinách potrebujeme finančné centrá a ostatní musia prestať," vyhlásil minister.

Asselborn dodal, že takéto konanie je proti princípom vnútorného trhu a európskej solidarity a ponáša sa na "snahu o vytvorenie hegemónie, čo je nesprávne a neeurópske". Tvrdý postoj k bankovej a daňovej politike krajín, ako je Cyprus, je podľa neho prekročením politických právomocí Berlína.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá je na čele najväčšej a najsilnejšej európskej ekonomiky, trvala na tom, aby bohatí vkladatelia v cyperských bankách prispeli na finančnú záchranu ostrova. Kríza zabila "obchodný model" založený na priťahovaní veľkých vkladov zo zahraničia nízkymi daňami, tvrdia nemeckí predstavitelia. EÚ musí trvať na reformách aj v ďalších finančných centrách v eurozóne, ktoré sa previnili "daňovým dampingom", reagoval nemecký sociálnodemokratický politik Joachim Poss, pričom menoval Luxembursko, Maltu a Írsko.

Luxembursko má podobne ako Cyprus veľký finančný sektor, a jeho relatívne mierny daňový a regulačný režim susedné Nemecko aj Francúzsko už dlhodobo škrie.