Nenecháme sa Európou vydierať, hnevá sa Cyprus

Nenecháme sa Európou vydierať, hnevá sa Cyprus

Cyprus neschválil previerku uplatňovania zákonov proti praniu špinavých peňazí, ktorú nazýva nebezpečným procesom.

Nenecháme sa Európou vydierať, hnevá sa Cyprus
NIKÓZIA 14. februára (WEBNOVINY) – Cyperská vláda v stredu neschválila previerku uplatňovania zákonov proti praniu špinavých peňazí, ktorú si vyžiadala Európska únia, čo môže spôsobiť ďalší odklad dohody o finančnej pomoci od medzinárodných inštitúcií.

"Odmietame akékoľvek snahy istých kruhov v rámci EÚ o dotlačenie Cypru k akceptovaniu nebezpečných procesov prostredníctvom vydierania," vyhlásil hovorca cyperskej vlády Stenanos Stefanou.

Súčasná vláda pritom má odstúpiť po parlamentných voľbách naplánovaných na nedeľu, ktoré by sa v prípade nerozhodného výsledku mohli natiahnuť do 24. februára. Favoritom volieb je proreformný konzervatívny líder Nicos Anastasiades, nová vláda však moc neprevezme skôr ako 1. marca.

Cyprus je jednou z najmenších ekonomík v EÚ a do problémov sa dostal vďaka naviazanosti svojho bankového sektora na Grécko. Ostrovný štát už požiadal o finančnú pomoc, vyjednávanie o čiastke, ktorá by mohla dosiahnuť až 17,5 mld. eur, však poznačili obavy, že zadlženie krajiny by mohlo byť neudržateľné.

Výhrady má aj Nemecko, ktoré spochybňuje finančnú transparentnosť krajiny kvôli jej blízkemu vzťahu s Ruskom. Ministri financií eurozóny preto na svojom pondelňajšom stretnutí v Bruseli rozhodli, že uvoľnenie medzinárodnej pomoci podmienia nezávislým auditom zákonov proti praniu špinavých peňazí, ktorý by mala vykonať súkromná firma. Cyprus sa bráni, že ratingové agentúry mu dali v tejto oblasti dobré hodnotenie.