Obama podpísal automatické škrty, označil ich za hlúpe

Obama podpísal automatické škrty, označil ich za hlúpe

Tohtoročný federálny rozpočet sa teraz bude musieť znížiť o 85 miliárd dolárov.

Obama podpísal automatické škrty, označil ich za hlúpe
WASHINGTON 2. marca (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama v piatok podpísal sériu automatických škrtov v rozpočte Spojených štátov.

Urobil tak po tom, ako sa v Kongrese nepodarilo dosiahnuť dohodu o spôsoboch znižovania deficitu verejných financií. Obama škrty označil za "hlúpe" a "svojvoľné", nemal však inú možnosť, ako zmeny schváliť. Zo zlyhania rokovaní pritom obvinil členov Republikánskej strany.

Výdavky tohtoročného federálneho rozpočtu sa teraz budú musieť automaticky znížiť až o 85 miliárd dolárov (v prepočte viac ako 65 miliárd eur).

Medzinárodný menový fond (MMF) už predtým varoval, že škrty budú mať negatívny dopad aj na globálnu ekonomiku a bude sa musieť prehodnotiť aj celosvetový rast hospodárstva. Úspory sa dotknú viacerých odvetví vrátane armády, školstva a zdravotníctva.

"Nie som diktátor. Som prezident," vyhlásil Obama po tom, ako zmeny schválil. Avizoval pritom, že s nimi nesúhlasí, keďže podľa neho poškodia americkú ekonomiku. "Tieto škrty poškodia našu ekonomiku, budú nás stáť pracovné miesta," myslí si šéf Bieleho domu.

Obavy má aj nový minister obrany Chuck Hagel, keďže práve jeho rezortu sa opatrenia najviac dotknú. Rozpočet americkej armády sa tento rok zníži až o 46 miliárd dolárov.

Prezident sa s republikánmi sporil o spôsobe, akým sa malo škrtom vyhnúť. Obama požadoval, aby akákoľvek dohoda okrem úspor na výdavkovej strane rozpočtu obsahovala aj zvýšený príjem prostredníctvom zrušenia daňových výhod, ktoré nie sú dostupné všetkým Američanom. Republikáni však nesúhlasili a tlačili prezidenta k tomu, aby viac šetril na výdavkovej strane.