Opozícia kritizuje novelu zákona o pozemkových úpravách

Opozícia kritizuje novelu zákona o pozemkových úpravách

Novela má Slovenskému pozemkovému fondu umožniť nadobudnúť pozemky, ktoré boli predmetom úveru. Následne nimi bude môcť SPF disponovať na účely reštitučných plnení.

Opozícia kritizuje novelu zákona o pozemkových úpravách
BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkovú schôdzu diskusiou o novele zákona o pozemkových úpravách, ktorú vypracovalo Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Novela má Slovenskému pozemkovému fondu (SPF) umožniť nadobudnúť pozemky, ktoré boli predmetom úveru. Následne nimi bude môcť SPF disponovať na účely reštitučných plnení.

Cieľom novely je vytvorenie podmienok pre nákup poľnohospodárskej pôdy fyzickými a právnickými osobami, ktoré na nej hospodária.

Rezort pôdohospodárstva to chce docieliť vytvorením produktu "moja pôda" pod záštitou Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB), ktorý má poľnohospodárom ponúknuť výhodnejšie úrokové sadzby a čas splatnosti úverov. V prípade, že úver zlyhá, dotknutú pôdu odkúpi SPF a použije ju na plnenie zákonom stanovených úloh.

S kritikou voči predkladanému návrhu vystúpil Zsolt Simon zo strany Most-Híd. Podľa neho novela SPF umožňuje spätný nákup pôdy aj za sumu vyššiu, ako bola nadobúdacia cena pozemku. To môže mať podľa neho za následok špekulatívne transakcie.

Novelu zákona v piatok kritizoval aj poslanec Martin Fecko (OĽaNO), vyčítal mu veľké množstvo nedostatkov. "Je dosť času na to, aby sme zákon vylepšili v druhom čítaní," reagovala poslankyňa Magda Košútová (Smer-SD).

Poslanec Ján Mičovský (OĽaNO) tvrdí, že predaj pozemkov do tretích rúk môže byť po novelizácii predmetom špekulácií. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek na kritiku reagoval tým, že pozemky budú môcť nadobúdať len poľnohospodári s rastlinnou a živočíšnou výrobou. "Špekulantom nechceme umožniť nákup pôdy, my to chceme dať len poľnohospodárom," vyhlásil Jahnátek.