Podľa Kaníka rastie na Slovensku čierna práca

Podľa Kaníka rastie na Slovensku čierna práca

Podľa poslanca NR SR za SDKÚ-DS za sitáciu môže aj rozhodnutie Smeru-SD, ktorý od nového roka zaviedol odvody z práce na dohodu.

Podľa Kaníka rastie na Slovensku čierna práca
BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Čierna práca na Slovensku podľa poslanca NR SR za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka rastie.

Ako povedal v utorok pre agentúru SITA, môže za to aj rozhodnutie Smeru-SD, ktorý od nového roka zaviedol odvody z práce na dohodu.

Upozornil nielen na pokles počtu dohodárov z viac ako 642 tisíc na konci roka 2012 takmer o polovicu. Podľa neho zo súčasného počtu dohodárov väčšina pracuje na dohody, za ktoré dostáva len sumu, do výšky ktorej sa odvody neplatia.

Ostatné peniaze im vyplácajú firmy v hotovosti. To podľa Kaníka okrem čiernej práce spôsobí aj obrovskú dieru v štátnom rozpočte.

Zdôraznil, že pre firmy je to jediná cesta, ako sa s tým vedia vyrovnať, aby ich to "nezlynčovalo." Robert Fico teda vyrába chudobu a čiernu prácu, konštatoval Kaník s tým, že zmena stavu je jednoduchá, a to vrátiť sa k tomu, čo bolo predtým. Smer to však podľa neho nedokáže, lebo je uzavretý v ideologickej

Ku koncu vlaňajška registrovala Sociálna poisťovňa viac ako 642 tisíc dohôd. Od začiatku tohto roka majú zamestnávatelia povinnosť pracovníkov, ktorí robia na dohodu, prihlasovať vždy pred začatím výkonu ich činnosti a odhlasovať po ukončení právneho vzťahu. Sociálna poisťovňa v súčasnosti eviduje 339 552 dohodárov.