Prečo sa sporenie v druhom pilieri oplatí?

Prečo sa sporenie v druhom pilieri oplatí?

Nebudem vám tu dávať omáčky či motivačné citáty o tom, prečo je to lepšie. Dám vám radšej fakty, lebo tie zaberajú najlepšie. Podľa mňa je to jednoduché. Každý zarábajúci človek má dve základné možnosti – buď si bude sporiť len v prvom pilieri kontrolovanom štátom, alebo aj v druhom či treťom pilieri, ktoré sú súkromné. Peniaze v druhom pilieri patria jedine vám, nie štátu. To je hlavný dôvod, prečo sa toto sporenie jednoducho oplatí!

Druhý pilier ako pozostatok reformy

Možno si spomínate na reformy z úvodu 21. storočia, ktoré významne zmenili Slovensko. Je mi jasné, že niektorým sa to nepáčilo, no ja zmenu dôchodkového systému schvaľujem. Pretože každý má voľbu. Ak neveríte súkromnému sporeniu v druhom pilieri, stále môžete zostať v tom prvom. No druhý pilier je skrátka lepší a prinesie vyššie zhodnotenie úspor na dôchodok.

Vaše vlastné peniaze v DSS

Ja si myslím, že top výhodou druhého piliera je, že sú to vaše vlastné úspory a vlastné peniaze. Mňa toto na druhom pilieri vždy lákalo. Štátu akosi prirodzene neverím a tak sa oveľa, ale oveľa radšej spolieham sám na seba. Druhý pilier spravujú dôchodkové správcovské spoločnosti. Výnosy v DSS sú vyššie než u štátu.

Široké portfólio investícií

Plusom druhého piliera je, že máte široké portfólio potenciálnych investícií. Môžete vložiť peniaze do akcií, fondov, dlhopisov. Kamarátom vždy radím, aby investovali podľa svojej povahy. Ak niekto rád riskuje, nech hodí niečo do akcií. Tí konzervatívni zase nech vložia peniaze do dlhopisov. Verím, že aj vám sa druhý pilier bude páčiť, je totiž vo všetkom lepší než ten prvý!