Priemyselné ceny v SR rástli rýchlejšie ako je priemer v EÚ

Priemyselné ceny v SR rástli rýchlejšie ako je priemer v EÚ

Medziročne ceny priemyselných producentov v eurozóne v januári stúpli o 1,9 % a v celej EÚ o 1,8 %.

Priemyselné ceny v SR rástli rýchlejšie ako je priemer v EÚ
BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne aj v celej Európskej únii v januári medzimesačne zhodne posilnili o 0,6 %.

Medziročne ceny priemyselných producentov v eurozóne v januári stúpli o 1,9 % a v celej EÚ o 1,8 %. Ceny slovenských priemyselných producentov v prvom mesiaci tohto roka medzimesačne rástli pomalšie v porovnaní s priemerom za eurozónu aj za EÚ, a to o 0,5 %.

Medziročne však stúpli viac, ako bol priemer eurozóny aj celej EÚ, a to o 3,1 %. Vyplýva to z informácií, ktoré v pondelok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

Z údajov, ktoré mal Eurostat k dispozícii, najviac ceny priemyselných výrobcov vzrástli v Estónsku (8 %), Rumunsku (1,9 %), Litve (1,3 %), Českej republike a Španielsku (zhodne o 1,1 %). Pokles nastal v Bulharsku (-0,8 %), Holandsku (-0,5 %), Írsku a na Cypre (zhodne o -0,3 %) a v Maďarsku (-0,2 %).

Medziročne januárové priemyselné ceny najviac vzrástli v Estónsku (10 %), Rumunsku (6,6 %), Belgicku (5,4 %) a Dánsku (4,9 %). Pokles nastal vo Švédsku (-0,9 %), Maďarsku (-0,3 %) a v Grécku (-0,1 %).