Rast čínskeho priemyslu vo februári spomalil

Rast čínskeho priemyslu vo februári spomalil

Hoci export v januári rástol najrýchlejšie za 21 mesiacov, väčšina analytikov predpokladá, že exportéri budú čeliť pretrvávajúcim ťažkostiam.

Rast čínskeho priemyslu vo februári spomalil
PEKING 25. februára (WEBNOVINY) – Rast priemyselného sektora v Číne vo februári ustúpil z dvojročného maxima. Čínsky priemysel však rástol štvrtý mesiac po sebe.

Index nákupných manažérov (PMI) podľa predbežných údajov, ktorý zverejnila vo štvrtok banka HSBC, oslabil z úrovne 52,3 bodu v januári na 50,4 bodu. Hodnota indexu je však nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast od poklesu. Januárový výsledok bol najlepší od januára 2011.

Vedľajší index nových objednávok na export naznačuje medzimesačný pokles objednávok, keďže oslabil na 49,8 bodu, teda pod hranicu päťdesiatich bodov. Hoci export v januári rástol najrýchlejšie za 21 mesiacov, väčšina analytikov predpokladá, že exportéri budú čeliť pretrvávajúcim ťažkostiam, keďže slabne dopyt v USA aj v Európe.

Prieskumu, ktorý uskutočňuje banka HSBC, sa zúčastňuje 420 priemyselných podnikov. Po spracovaní 85 % až 90 % údajov banka zverejňuje predbežné výsledky. Konečné hodnoty budú známe 1. marca.