Refinancovať sa oplatí

Refinancovať sa oplatí

V dnešnej dobe už nie je deň, čo by ste z televízora alebo iného média nepočuli reklamu na refinancovanie pôžičky. Čo je to toľko ospevované refinancovanie, a dôvody prečo refinancovať, tak na to sa pozrieme v dnešnom článku.

Definícia refinancovania

Refinancovanie pôžičky je nové poskytnutie existujúcej pôžičky v jej priebehu väčšinou odlišnou finančnou inštitúciou. Inými slovami dochádza k zmene veriteľa pôžičky za novo dohodnutých podmienok. K refinancovaniu dochádza vo väčšine prípadov z pohnútky dlžníka.

Dôvody, prečo refinancovať

Hlavným dôvodom je získanie výhodnejších podmienok, či už ide o nižší úrok, zníženie splátky alebo predĺženie doby splatnosti. V určitých prípadoch je dokonca možné získať refinancovanú pôžičku vo vyššej sume.

Vaša bonita sa mohla zmeniť. Dnes možno zarábate viac ako v minulosti, a tým ste pre banku bonitnejší, to znamená, že banka má väčšiu istotu, že úver splatíte a menšie riziko pre banku znamená nižšie splátky pre vás.

Hodnota nehnuteľnosti ,ktorou je úver založený môže byť dnes rozdielna oproti jej pôvodnej hodnote. Ak ste kupovali byt v roku 2003, je pravdepodobné, že dnes má väčšiu hodnotu. To má pre refinancovanie hypotéky veľký význam.

Ďalším pozitívnym faktorom je už splatená časť istiny. Vyššia hodnota nehnuteľnosti spolu s nižšou požadovanou sumou (novou istinou) môže v reáli znamenať nižší podiel požadovanej sumy (istiny) na hodnote nehnuteľnosti. To znamená, že ak ste v minulosti žiadali 90% z hodnoty nehnuteľnosti, dnes to môže byť oveľa menej. A to je výhodné, pretože čím je nižší podiel žiadanej sumy (istiny) na zakladanej nehnuteľnosti, tým sú podmienky pre vás výhodnejšie a teda lacnejšie.

Tak čo, presvedčili vás dôvody, prečo refinancovať? Ak áno, tak si obehajte finančné inštitúcie, a zistite, kde vám poskytnú najvýhodnejšie podmienky.