Rekordná objednávka Ryanair, kupuje Boeingy za 16 miliárd

Rekordná objednávka Ryanair, kupuje Boeingy za 16 miliárd

Spoločnosť využila krízu výrobcu, obchod bol však podľa jej vyjadrenia dobrou príležitosťou pre obe strany.

Rekordná objednávka Ryanair, kupuje Boeingy za 16 miliárd
DUBLIN, NEW YORK 20. marca (WEBNOVINY) – Írsky nízkonákladový letecký prepravca Ryanair v utorok uzavrel so spoločnosťou Boeing historicky najväčšiu objednávku na 175 lietadiel s celkovou cenníkovou hodnotou 16 mld. USD.

Tá americkému výrobcovi pomôže lepšie sa vyrovnať s finančnými dôsledkami technických problémov, s ktorými sa borí pri svojom novom modeli 787. Zároveň upevní dominanciu írskej aerolinky na európskom trhu.

Predbežná dohoda medzi spoločnosťami hovorí o dodávke lietadiel súčasnej generácie modelu 737-800, vďaka čomu by sa flotila Ryanairu zväčšila zo súčasných 300 na 400 lietadiel, keďže 75 starších lietadiel letecká spoločnosť zároveň prestane v najbližšom období využívať.

V období najbližších 5 rokov, v ktorom jeho konkurenti plánujú znižovanie kapacít, by tak Ryanair svoje kapacity navýšil o 25 %. "Tento obchod potvrdzuje našu výhodu oproti európskym konkurentom z pohľadu nákladov aj cien," povedal v telefonickom rozhovore generálny riaditeľ spoločnosti Michael O’Leary a vyjadril zároveň svoje presvedčenie, že Boeing vyrába výborné lietadlá a problémy s modelom 787 sú len drobným problémom. Nákup lietadiel ešte musia potvrdiť a schváliť akcionári spoločnosti.

Zľavu nekomentovali

O’Leary, ktorý je známy taktikou nákupov lietadiel vo veľkých objemoch počas prepadov výkonu v priemysle, odmietol komentovať výšku zľavy, ktorú od výrobcu Ryanair dostane.

Vyhlásil však, že súčasné problémy americkej spoločnosti boli výhodnou príležitosťou pre obe strany. Jedno lietadlo Boeing 737-800 má cenníkovú cenu 89,1 mil. USD, veľké objednávky však sprevádzajú vysoké zľavy a odborníci predpokladajú, že írsky prepravca za jedno lietadlo zaplatí len okolo 40 mil. USD.

Aj nová verzia Boeingu

O’Leary tiež naznačil, že Ryanair by pri správne nastavených cenových podmienkach uvažoval aj o objednávke novej verzie Boeingu 737 MAX.

Spoločnosť Ryanair je najväčšou nízkonákladovou leteckou spoločnosťou v Európe a zabezpečuje aj väčšinu pravidelných linkových medzinárodných spojení so Slovenskom.

Podľa údajov letiska v Bratislave bude Ryanair v lete tohto roka prevádzkovať z hlavného mesta 59 pravidelných letov týždenne do 16 destinácií vo Veľkej Británii, Taliansku, Španielsku, Írsku, Francúzsku a Belgicku.

(1 EUR = 1,2944 USD)