Rezort dopravy ide usmerniť kamionistov, zvýši pokuty

Rezort dopravy ide usmerniť kamionistov, zvýši pokuty

Ministerstvo dopravy pripravuje so samosprávnymi krajmi návrh na zákaz využívania ďalších úsekov ciest druhej a tretej triedy ťažkými nákladnými automobilmi.

Rezort dopravy ide usmerniť kamionistov, zvýši pokuty
BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Rezort dopravy plánuje do mesiaca navrhnúť, ako chce obmedziť využívanie ciest druhej a tretej triedy ťažkými nákladnými automobilmi.

Minister dopravy Ján Počiatek tvrdí, že neuvažujú nad úplným plošným zákazom, pretože by to nebolo efektívne. "Teraz spresňujeme detaily plánu. Máme dopravnú štúdiu, ktorá identifikuje presne, ktorých úsekov sa to týka," povedal v stredu po rokovaní vlády minister.

"Hľadáme riešenie ako pokračovať v súčasnom systéme zákazových značiek," povedal Počiatek s tým, že zároveň uvažujú aj o zmene penalizácie za porušovanie zákona.

Minister dodal, že rokujú aj s dopravcami a otázka zvyšovania pokút je večná téma. "Za najzákladnejšie priestupky je úplne na mieste zvýšiť sadzby až do takej miery, že naozaj zákony sa porušovať nebudú," povedal Počiatek.

Pripomenul, že v minulosti sa výška pokút znížila, ale podľa štatistiky ich počet sa zvýšil. "S tým treba jednoznačne niečo urobiť. Zníženie pokút nesmerovalo k tomu, že by sa znížil aj výskyt počtu pokút," uzavrel.

Na budúci týždeň sa má uskutočniť technické rokovanie so zástupcami krajov, ktoré cesty druhej a tretej triedy spravujú. Kraje majú navrhnúť ďalšie úseky, kde by sa mal zákaz pre nákladné autá uplatňovať. "Myslím si, že do mesiaca by sme uzavreli koncepciu, ale nepôjde o plošný zákaz, to by bolo neefektívne riešenie," povedal Počiatek.