Robert Fico bude v Bruseli rokovať o rozpočte EÚ

Robert Fico bude v Bruseli rokovať o rozpočte EÚ

Premiér Fico bude v Bruseli bojovať aj za viac peňazí na vyraďovanie dvoch blokov V1 jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.

202486_f520-150x150
BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – V Bruseli sa vo štvrtok a v piatok tento týždeň uskutoční zasadnutie Európskej rady, na ktorom sa hlavy štátov a predsedovia vlád členských štátov EÚ pokúsia dospieť k finálnej dohode o budúcom viacročnom finančnom rámci na roky 2014 – 2020.

Slovenskú delegáciu povedie premiér Robert Fico. Návrh účasti oficiálnej delegácie Slovenskej republiky na zasadnutí dnes schválila vláda.

Diskusia bude pokračovať k textu návrhu záverov Európskej rady z 22. novembra 2012, pričom výsledný kompromis by sa už nemal príliš líšiť od návrhu predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya dohodnutého na poslednom summite v novembri, ktorý bol venovaný tejto téme.

"Pravdepodobne dôjde, pre požiadavky zo strany viacerých čistých prispievateľov, ešte k ďalšiemu znižovaniu návrhu výdavkov. Objem prostriedkov pre politiku súdržnosti a spoločnú poľnohospodársku politiku by sa oproti návrhu predsedu Európskej rady z novembra 2012 však už nemal zásadne meniť," píše sa v predkladacej správe návrhu.

Najviac sa znižovanie výdavkov bude sústrediť na kapitolu 5 – Administratíva, kde členské štáty vidia ešte priestor na šetrenie. Slovensko bude pri rokovaniach naďalej zdôrazňovať svoje tri priority, a to silnú politiku súdržnosti, reformu súčasnej spoločnej poľnohospodárskej politiky a primeranú finančnú pomoc na vyraďovanie dvoch blokov V1 jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.