Slovenská ekonomika spomalí, predpokladajú analytici

Slovenská ekonomika spomalí, predpokladajú analytici

Bankoví analytici očakávajú v tomto roku rast HDP už len o percento. Oproti roku 2012 by to znamenalo spomalenie o zhruba polovicu.

Slovenská ekonomika spomalí, predpokladajú analytici
BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) – Bankoví analytici očakávajú pomalšie tempo rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku ako pred mesiacom.

Podľa aktuálneho februárového kola prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi bankovými analytikmi by totiž slovenská ekonomika mala v roku 2013 vzrásť o 1 %. V januári očakávali analytici tohtoročný rast výkonu ekonomiky o 1,1 %.

Oproti roku 2012 by to znamenalo spomalenie hospodárskeho rastu Slovenska o zhruba polovicu.

Pre rok 2012 totiž bankoví analytici aktuálne odhadujú hospodársky rast na úrovni 2,1 %, čo je o 0,3 percentuálneho bodu menej ako v januári.

Očakávania analytikov týkajúce sa cenového vývoja sa pritom v tomto mesiaci nezmenili. Harmonizovanú infláciu ku koncu tohto roka tak očakávajú bankári na úrovni 2,4 %, rovnako ako aj infláciu meranú národnou metodikou.

Prognózy bankových domov, týkajúce sa hospodárskeho rastu, sú tak pre tento rok pesimistickejšie ako aktuálne odhady centrálnej banky a rezortu financií.

Národná banka Slovenska znížila v závere januára odhad rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku na 1,3 %. Urobila tak v rámci aktualizácie svojej decembrovej prognózy, kedy ešte očakávala rast na úrovni 1,6 %. Smerom nadol upravil koncom prvého tohtoročného mesiaca svoje odhady aj rezort financií, ktorý znížil odhad rastu ekonomiky zo septembrových 2,1 % na aktuálnych 1,2 percenta.