Slovensko chce viac preniknúť na ruský trh

Slovensko chce viac preniknúť na ruský trh

Ďalší rozvoj obchodu Slovenska s Ruskom závisí na realizácii rozpracovaných projektov v oblasti priemyslu, energetiky, poľnohospodárstva, vysokých technológií, dopravy a cestovného ruchu.

Slovensko chce viac preniknúť na ruský trh
BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Slovensko sa usiluje o širší prienik na voľné trhy do oblastí a regiónov Ruskej federácie.

A to napriek tomu, že má s Ruskom tradične pasívnu obchodnú bilanciu, keďže odtiaľ dováža naďalej predovšetkým ropu a plyn. Ruská federácia je pre Slovensko jedným z najväčších obchodných partnerov mimo Európskej únie.

"Ďalší rozvoj spolupráce závisí na realizácii rozpracovaných projektov v oblasti priemyslu, energetiky, poľnohospodárstva, vysokých technológií, dopravy a cestovného ruchu. Bude závisieť aj od slovenských podnikateľov, či a ako dokážu využiť ponúkanú príležitosť," informoval agentúru SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Boris Gandel.

Uviedol to v spojitosti s terajším 16. zasadnutím Medzivládnej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi Slovenskom a Ruskou federáciou v Moskve.

Priebežné výsledky zahraničného obchodu Slovenska s Ruskom v minulom roku podľa údajov Štatistického úradu SR naznačujú trvalý rast. Obrat tovaru za desať mesiacov 2012 dosiahol 6,931 mld. eur, čo bolo medziročne viac o 3,8 %.

Slovenský export do Ruska za uvedené obdobie vzrástol o 26,3 % na 2,126 mld. eur a import klesol o 3,8 % na 4,806 mld. eur. Pasívne saldo SR v obchode s Ruskom sa tak znížilo o 634 mil. eur a dosiahlo objem 2,680 mld. eur.